Kategoriler
Genel Seo

Link İnşaası (Link Building) Yükselmeye Ne Kadar Süre Etki Eder?

link-building

Eğer bir SEOcu iseniz, link inşaasını bir taktik olarak önermişsiniz demektir. Ve, oldukça güvenilir bir firma için çalışmadığınız sürece, muhtemelen “Yatırımımızda ne zaman dönüş göreceğiz, ve ne kadarını göreceğiz?” gibi bir soru ile karşılaşmışsınızdır.

Bu bana da sayısız defa sorulmuş bir soru ve asla verecek iyi bir cevabım olmadı. Gerçek şu ki yeni bir link sıralamaları hemen etkilemez. Bu, genellikle ilk linki aldığınız ve nihayet derecelendirmelerdeki artışı gördüğünüz zaman arasındaki sürede hedef sayfaya yapmış olduğunuz sayfa üzeri değişiklikler ve başka diğer linkler olacağı için, bireysel bir linki SERP derecelendirme artışına bağlamayı zorlaştırır.

Bu yüzden, kendim ufak bir araştırma yaptım. Son 6 ayda çok fazla sayfa üzeri değişiklik yapmamış sadece 1-2 link alan bir çok sayfa buldum.

Birbirine içerik bakımından benzeyen ve son 6 ay içinde değişiklik yapılmamış olan 76 tane link seçtim. Hedef anahtar kelimeler için %25-35 Anahtar Kelime Zorluk Derecesi olanlara odaklandım. Hedef anahtar kelimelerinin iki versiyonuna baktım böylece biraz daha veri elde edebildim. Sonuçlar SEO’cular için çok da şaşırtıcı değil, ama SEO uzmanları tarafından sıklıkla sorgulanıyor, ve artık elinizde söylemek istediğiniz şeyin grafikleri olacak.

1 sıralık yükselme görmek ortalama 10 hafta alıyor

raase22

Daha fazla linkin daha hızlı etkisi var. Extreamist’deki Jacob sayfalarından birine yaklaşık 20 link ekledi ve diğer sayfalar tarafından 6 tane gelen link ile oldukça üstün bir hale geldi. Sayfasının 9. Sıradan 5. Sıraya çıkması 5-10 hafta aldı.

Görünüşe göre her linkin başlangıçta orta ya da az bir etkisi oluyor, ama bu etki zaman içerisinde artıyor.

Eğer aynı anda çok fazla link eklerseniz, sadece daha hızlı sonuçlar değil, zaman içinde çok daha büyük sonuçlar da görürsünüz.

Derece ne kadar düşükse, bir linkin o kadar büyük etkisi olur.

555555hhhh

 

 

Gözlemlediğim sayfalar zaten SERP’in ilk sayfasındalardı, tek bir link ile dereceleri çok da artmadı, hatta bir noktaya zar zor 22 haftada geldiler. Aksine, SERP’in ikinci ya da daha gerideki sayfalarındaki 8-9 hafta içerisinde yükseldi.
Oldukça küçük bir veri grubu ile çalıştığımı unutmayın, bu yüzden size 22 haftadan sonra 10 sıra atlama sözü vermiyorum.

 

Daha yüksek DA iğneyi daha hızlı hareket ettirir

0000ytyt

Bu grafikte 50 üzeri DA’lerin nerede olduğunu mu merak ediyorsunuz? Anlamlı ortamalar almak için anasayfadan başka yeterli yer bulamadım. Afedersiniz, millet.

Beklenildiği gibi, daha yüksek DA’in daha büyük bir etkisi oluyor – aslında, DA’i 13 hafta sonra 25’in altına düşmüş sonra da iki derece yükselebilmiş bir siteden link alan bir sayfa için ortalama derece değişimini görebilirsiniz.

Genellikle DA’i 25’in altında olan sitelere zaman ve para harcamamak gibi bir kuralım var. Bu tablo onların tamamen değer yoksunu olmadıklarını gösteriyor, ancak bu insanlarla oldukça ama oldukça küçük derece değişimlerine hazırlıklı olun.

İlginç bir şekilde, DA’i 0-25 arası olan ve DA’i 25-50 arasında olan sitelerin ikisinin de ilk büyük atlamaları 10 hafta sonra gerçekleşiyor, ama şaka gibi bir biçimde, daha yüksek DA’i olan linklerin daha büyük etkileri oluyor. Bu, daha yüksek DA’i olan sitelerin daha kalabalık oluşundan kaynaklanıyor olabilir (yani linkler daha erken keşfediliyor), ama bana göre bu algoritmada kasten yapılan bir gecikme de olabilir. Google muhtemelen daha düşük kaliteli bir siteden gelen linke daha zor güveniyor.

Harika! Yani eğer şimdi link kurmaya başlarsam, sonuçları 10 hafta ya da daha kısa süre içerisinde göreceğim!

Aslında hayır. Bir link kurma kampanyasından link almak biraz zaman alıyor. Elinizde olan kaynaklara ve çalıştığınız şirkete bağlı olarak her adım farklı bir süre alacaktır. İşte aklınızda tutmanız gereken adımlar:

1- Kaynakları almak

Bir acenta bulmak (1-3 ay)

Başlarken izleyeceğiniz en iyi yol bir acenta tutmaktır. Çünkü adamlar deneyimli link oluşturucularıyla gelecekler ve size kendi deneyip gördükleri  stratejilerini önereceklerdir. Deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki, karar alma süreci 1-3 ay sürecektir. Çok fazla bürokrasisi olan bir şirketseniz veya iyi bir anlaşma yapmaya çalışıyorsanız bu süre daha da uzayabilir. Suç ortağınızı seçtiğiniz anda, resmi olarak başlamak için birkaç hafta ya da bir ay bekleyeceksiniz.

Kurum İçi Link Kurucu Almak (1-2 ay)

Acentadan çok bir kişi almak sizin için daha kolaysa ya da en iyi uzun süreli stratejinin bu olduğunu düşünüyorsanız, birini alma ihtiyacınız doğabilir. En iyi adaylarınız link kurmayı bilen elemanlar ya da kendi topluluklarını başarılı bir şekilde oluşturmuş olan blogcular olacaktır. Fast Company’e göre, birini işe almak yaklaşık 23 gün alıyor, bu yüzden takviminizde bunu da hesaba katın.

Halkla İlişkiler ile Çalışmak (Vakit Kaybetmeden)

Halkla ilişkiler takımınızla aynı zamanda iyi linkleri de dahil etmek ve medya hitlerini uygun hale getirmek için de çalışabilirsiniz. Bu stratejinin başarısı, genel Domain Authority link kurmayı seçmek (bu durumda tüm o aldıkları anasayfa linkleri size çok faydalı olacak) ya da bireysel sayfalar için Sayfa Yetkisi kurmayı seçmek (ki bu durumda muhtemelen size yardım etmekte zorlanacaklar) arasında değişecektir.

Kendi link kurma stratejilerini devam ettirmek için sadece PR kazanımlarına güvenen hiçbir SEO tanımadığımı söylemekte fayda var, bu yüzden eğer mümkünse kendinizi dallandırın. Eğer bütçeniz az ise, Halkla İlişkiler takımınıza birer içki ısmarlayıp onları tarafınıza çekmeye çalışın.

 

2- Bir Link Kurma Stratejisiyle Ortaya Çıkmak (2 hafta-1 ay)

Kendinize link kurucuları tuttuğunuz anda, insanların neden sizinle link kurmak isteyeceğinin nedenlerini bulmanız gerekecektir. İşte size en hızlıdan en uzun veri çıkış artışı zamanına kadar birkaç ana fikir:

Kaynak olarak şirketiniz (1 hafta)

Link almanın bir yolu da şirketinizin sağladığı bir şey için kaynakları listeleyen sayfaları bulmaktır. Örneğin siz Lyft iseniz, esnek bir takvimle para kazanmanızın yollarını listeleyen bloglar ve diğer sitelere bakabilirsiniz.

Buradaki potansiyeliniz şirketinizin yaptığı işe, işinizin önerdiği çözümleri ne kadar iyi anladığınıza ve onlardan kimin memnun kaldığına göre değişir. Ulaşılacak potansiyel siteleri araştırmak için en azından bir haftanızı ayırın.

Kaynak olarak uzmanlığınız (2 hafta – 1 ay)

İnsanlar her zaman online uzmanlar ararlar, ve şirketinizin de muhtemelen paylaşabileceğiniz birkaç değerli bilgisi vardır. Örneğin eğer siz veritabanınızı daha iyi anlaşılması için grafiklere ve tablolara dönüştüren bir şirket olan Pericope Data iseniz, tam olarak verdiğiniz ürünü arayan çok fazla site bulmakta zorlanabilirsiniz. Ama SQL’in nasıl yazılacağına dair bir tavsiye verirsiniz ve bum: binlerce daha fazla link bağlama fırsatı!

Bu durumda bağlanmak için doğru siteleri bulmak için onları aramanız gerekecek, sonra da onları cezbetmek için ya tırnak işaretleri, ziyaretçi gönderileri ya da sitenizdeki kaynakları önermek isteyeceksiniz. Bu birkaç haftadan bir aya kadar bir zaman alacaktır.

Infrografikler (1-3 Ay)

Infografikler SEOlar tarafından biraz fazla kullanılıyor olabilirler, ama yüksek kalitedeki görsel şeyler çok fazla dikkat çekebiliyorlar. Sadece, eğer Halkla İlişkiler takımınızla yakından çalışmıyorsanız, infografiklerinizi paylaşıp sitenize link göndermesi yapmayan çok fazla gönderi ile karşılaşabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

İyi bir infrografik toplamak için, ikna edici bir fikre, mantıklı/sıradışı veriye ve iyi bir görsel tasarımcıya ihtiyacınız olacaktır. Bunlar da başlar başlamaz 2 ayınızı alacak (3 de olabilir). Eğer şirketiniz makine gibi çalışıyorsa, bu süreyi 1 aya indirmeniz de mümkün.

Geniş kapsamlı araştırma (1-3 ay)

Gerçekten sıradışı, gerçekten iyi araştırılmış ve iyi yazılmış bir makale yazarsanız, muhtemelen görsel bileşenler olmadan da çok sayıda paylaşım alabilirsiniz. Bu daha çok alanında lider olan ve üst yönetiminin paylaşmakta sakınca görmediği çok sayıda verisi olan şirketler için işe yaramaktadır.

Bu sürecin infrografik kadar vakit alması hariç, yazarınızın da görsel tasarımcınız kadar vakte ihtiyacı olacaktır. OKCupid’in önceleri ünlü olan blogu her gönderi için 2-4 hafta geliştirici zamanı ve 4-8 hafta da yazar vakti almıştır.

 

3- Yürütme (2 Hafta – 1 ay)

Stratejilerinizi yerleştirdiğiniz anda, onlardan dönüşüm alma, yanlış link gönderisi ve daha çok ikna edilmeye ihtiyacınız olma ihtimaline karşı bir mail adresine ihtiyacınız olacaktır. Birkaç hızlı kazanım elde edebilirsiniz, ama onlara ödeme yapmadığınızı unutmayın, yani bu yüzden onların öncelik listelerinin alt sıralarında olacaksınız demektir.

Link Kurma Kampanyası başlatmak mı? İşte ne için plan yapacağınız:

  • 1-4 ay: Link kurma acentası bulmak ya da onları ay başında başlatmak.
  • 1 ay: Kurum içi link kurucu bulmak.
  • 1-3 ay: Hedef alınacak siteleri belirlemek, ve o linkleri bağlamak için ihtiyacınız olacak içeriği toplamak.
  • 2 hafta-1 ay: Yürütmek! Yazmanız gereken mailleri yazmak ve aldığınız dönüşümlere cevap vermek biraz zaman alacaktır.
  • 5-10 hafta: Linklerin etki etmesini beklemek! Takımınıza en az 10 hafta endişelenmemelerini söylemek (gerçi o etkiler o süreden sonra da büyümeye devam edecektir).

 

Neticede, tüm bunlar link kurma çabalarınızdaki gözle görülür etkileri görmeye başlamanızdan önce,  baştan sona 6 ay ile 1 yıl arasında bir vaktinizi alacak demektir.

Bir SEO olarak, tekrarlama ihtiyacı hissediyorum: SEO bir yatırımdır. Evet, o sonuçları almanız çok zaman alacak. Ama linkleri güvene almış olsanız bile o derecelerin nasıl sağa ve yukarı çıktığını görüyor musunuz? Müdürünüze bu işlemin uzun süreceğini, ama şimdi ödeyecekleri paranın yarışmada üstlerde kaldığınız sürece hakkını vereceğini belirtin.

İyi şanslar ve mutlu link kurmalar!

 

Çevrilen başlık : How Long Does Link Building Take to Influence Rankings?

Çevrilen link : https://moz.com/blog/how-long-does-link-building-take-influence-rankings

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir