Kategoriler
Anne - Çocuk Arabalar Basın - Köşe Yazıları Bilim Cilt bakım Diyet Eğitim Eğlence Fitness Fizik Fotoğrafçılık Genel Girişimcilik Hayvanlar Hobiler İş Dünyası Kadın Kimya Makyaj Marketing Moda Müzik Nasıl Yapılır Nedir Oyun Photoshop Psikoloji Psikoloji Saç Sağlık Sanat Seo Seyahat Sinema Spor Tasarım Teknoloji Uzay Yaşam Yemek Yeni Siteler Yeni Ürünler

Her Gün Plank Yapmaya Başladığınız Zaman Başınıza Gelecek 7 Şey

planks

Kendi vücut ağırlığınızı kullanarak vücudunuzu şekle sokma olayı spor dünyasında oldukça mesafe kat ediyor. Plank yapmak vücut ağırlığı egzersizlerinin hiç modası geçmeyecek olanlarından bir tanesi. Plank yapmak yapabileceğiniz en etkili egzersizlerden biri. Neden mi? Çünkü zamanınızın küçük bir kısmını kaplıyor ve size oldukça kısa bir zaman zarfı içinde önemli bir getiri sağlıyor.

Karın kasları vücudumuzda kemiğe bağlı olmayan tek kas grubudur. Bu da gereken desteği sırtımızın tamamından ve omuriliğimizden sağladığı anlamına gelir. Böyle yaparak aynı zamanda yaralanmaları önlemede de önemli bir rol oynarlar. Ancak bu özelliği başarılı bir şekilde uygulayabilmeleri için bizim ana kaslarımızın güçlü ve belirli bir düzeyde eğitilmiş olmaları gerekmektedir. Bütün bunların hepsi her gün plank egzersizleri yapmak ana kasları güçlendirme ve buna ek olarak omuriliğinizi desteklemek için harika bir yol olduğu anlamına gelir.

Şimdi, her gün plank yaparak vücudumuza neler olacağına odaklanalım:

TShKOpD

1. Ana kaslarınızı ve performansınızı geliştirirsiniz:

Plank yapmak karın kasları için tam ideal bir egzersizdir, çünkü derin karın kası, düz karın kası, eğik karın kası ve kalça kasları dahil olmak üzere bütün temel kas gruplarını da içinde barındırır. Her bir kas grubunu geliştirmenin önemi hafife alınamaz, çünkü her birinin bir amacı vardır. Eğer bu kas gruplarını güçlendirirseniz şunları fark edeceksiniz:

  • Derin karın kası :  daha ağır yükleri kaldırırsınız.
  • Düz karın kası: zıplama ile spor performansınızı arttırır. Bu kas grubu aynı zamanda altılı karın kası oluşturmanızdan da sorumludur.
  • Eğri karın kası: Yana eğilme ve bel bükme kapasitenizi arttırır.
  • Kalça kasları: Destekli bir sırt ve güçlü, şekilli bir kalça verir.

2. Sırt ve omuriliğinizdeki yaralanma riskini düşürürsünüz.

plank-yapan-kadin

Plank yapmak kalçalarınıza ya da omuriliğinize fazla baskı uygulamadan kas yapmanızı sağlayan türden bir egzersizdir. American Council on Exercise’a göre, düzenli olarak plank yapmak özellikle sırt üstü bölgeniz etrafındaki ağrıları azaltmakla kalmaz, aynı zamanda da kaslarınızı güçlendirerek tüm sırtınıza güçlü bir destek verir.

3. Tüm metabolizmanızın hızlandığını fark edersiniz.

Plank yapmak bütün vücudunuzu çalıştırmanın harika bir yoludur çünkü bunu her gün yapmak diğer sıradan karın kası egzersizlerinden çok daha fazla kalori yakacaktır. Her gün bu egzersizi yaparak güçlendirdiğiniz kaslar size otururken bile enerji yaktıracak. Bu özellikle gününüzün çoğunu bilgisayar başında oturarak geçiriyorsanız oldukça önemlidir. Bu egzersizi işten önce ya da sonra 1-10 dakika yapmak sadece gelişmiş metabolizma sağlamayacak, aynı zamanda gün boyu metabolizma hızınızın yüksek kalmasını sağlayacaktır, (evet, siz uyuyorken bile).

4. Duruşunuz önemli ölçüde düzelir.

large-65

Plank yapmak düzgün ve sabit bir duruş sağlamanızda size büyük ölçüde yardımcı olur. Ana kaslarınızı geliştirmek size daima düzgün bir duruş sergilettirir çünkü karın kaslarının boyun, omuzlar, göğüs ve sırt üzerinde oldukça büyük bir etkisi vardır.

5. Dengeniz gelişir.

denge

Tek ayak üstünde durduğunuz zaman birkaç saniyeden fazla duramadığınızı hiç fark ettiniz mi? Bu sarhoş olduğunuzdan değil, – tabi her zaman öyle değilseniz!- daha çok karın kaslarınızın size ihtiyacınız olan dengeyi vermek için yeterince güçlü olmadığından kaynaklanır. Yan plank ve düz plank yaparak dengenizi geliştirmek her çeşit spor aktivitesinde performansınızı arttıracaktır.

6. Hiç olmadığınız kadar esnek olursunuz.

esnek

Esneklik, kas gruplarınızı geliştirip esneten plank gibi bir egzersizi düzenli olarak yapmanın ana faydasıdır. Bir de bu karışıma yan plank eklendiği zaman, yan kaslarınız üzerinde de çalışabilirsiniz. Bu da size ayak parmaklarınızı daha uzağa esnetmek gibi vücut ağırlığınızı desteklemede önemli olan bir hareketin faydalarını almanıza olanak sağlar.

7. Ruhsal faydalarına da tanık olursunuz.

ruhsal

Plank egzersizlerinin sinirlerimize de modumuzu geliştirmek konusunda oldukça büyük bir etkisi vardır. Nasıl mı? Kas gruplarını esnetmek vücudumuzdaki stres ve gerginliği de alır. Bir düşünün: işte ya da evdesiniz, bütün gün sandalyede oturuyorsunuz; kalça kaslarınız geriliyor, bacaklarınız hareketsizlikten ağırlaşıyor; omuzlarınızdaki baskı artıyor. Bütün bu durumların hepsi kaslara ve sinirlere stres yaptırıyor. İyi haber şu ki plank yapmak sadece beyninizi sakinleştirmiyor, depresyon semptomlarını ve huzursuzluğu da tedavi ediyor – ama tabi bunu günlük alışkanlığınız haline getirirseniz.

Şimdi, geriye yapılması gereken son şey size günde 5-10 dakikanızı ayırıp yapabileceğiniz bir plank egzersizi vermek.

İşte size bütün karın kaslarınızı hedef alan en iyi plank egzersizlerinin bir resmi:

 

son

 

Günde 5-10 dakika plank yaparak fit, sağlıklı ve daha önemlisi boğa gibi güçlü olmaya hazır mısınız? O zaman konvoya katılın ve plank egzersizlerinizi hayatınızın bir parçası haline getirin.

Çevrilen Linkhttp://www.lifehack.org/292578/7-things-that-will-happen-when-you-start-doing-planks-every-day

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir