Kategoriler
Genel

Dünya’daki En Uzun Saça Sahip Olmanın Ucuz Sırrı

7493197746_9cd8343147_b

Bir süredir sıradan saç bakım ürünlerinin yerini alan bal, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gibi güzellik ürünlerine olan ilgi giderek artmakta. Saçımızın ve tenimizin sağlığını düzenlemek için daha az kimyasal olan bir yaklaşım sergilerken, doğal alternatifler arayışı da bizi oldukça doğal bir yöntemle uzun saçlara sahip olmalarıyla bilinen Asya’daki bir uzak bölgeye götürdü.

rexfeatures-4616729a

Sırrı pirinç suyunda.

Son güzellik dedikodusuna göre, güçlü, parlak (uzun olmasından bahsetmemize gerek yok) saçın bu sırrı antik bir Çin köyü olan Huangluo’dan geliyor. Köyün takma adı “Uzun Saç Köyü” olmakla birlikte, Guangxi’nin özerk bölgesinde bılunan Yao kadınları uzun, beyazsız, parlak saçlarıyla tanınıyorlar. Bu bölgedeki çoğu kadının 1,4 metreden uzun saçları var ve dünyanın en uzun saçlı köyü olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer almışlar. Peki Rapunzelimsi uzun saçlarının sırrı ne mi?

rexfeatures-845198a

Vay canına, çok uzun ve sağlıklı

Fermente edilmiş pirinç suyu tabi ki de. Evet, Yao kadınlarının jenerasyonu pirinç pişirdikleri suyu yıllardır saçlarında kullanıyorlar ve bu da onlara oldukça güzel bir saç vermiş. Yüzyıllardır bu onların antik çağlardan beri Doğu’daki imparator prensesleri kadar uzun saça sahip olma (yaşlılıklarında bile) sırları olmuş.

huangluo7

Muhteşem

Hayatları boyunca saçlarını sadece bir defa, 18 yaşına geldiklerinde kesiyorlar, kadınlar saçlarını pirinç kaynatmadan arta kalan tuhaf renkli bir sıvı olan fermente edilmiş pirinç suyu ile yıkıyorlar. Araştırmalara göre suyun, saçın esnekliğini ve kondüsyonunu geliştiren iyileştirici özellikleri kadar içerisinde antioksidanlar, mineraller ve E vitamini olduğu gözlenmiştir. Ayrıca pirinç suyunun saçı gelecek zararlardan koruduğu kadar zarar görmüş saçları da onaran bir karbonhidrat olan inozitol olduğu da keşfedilmiştir. Yao kadınlarının buna ihtiyaçları olduğundan değil, ama saçları zarar görmüş kişilere bunun büyük yardımı dokunabilir.

Buna ek olarak, fermente edilmiş pirinç suyunda bulunan aminoasitler saç köklerini güçlendirmeye ardımcı olur ve saçı parlatarak saçın yüzeyini yumuşatır. Aynı zamanda yaralara, kırışıklıklara ve deri enfeksiyonlarına da iyi geldiği söylenir.

rexfeatures-4902856a

Görünürde hiç beyaz yok.

Yao halkına göre, uzun saçları onlara verilen en büyük lütuf ve uzun saçın refahı, uzun ömrü, zenginliği ve iyi talihi sembolize ettiğine inanıyorlar. Ayrıca evlilik gibi hayatlarındaki dönüm noktalarını temsil etmek için onu farklı şekillere sokuyorlar. 18 yaşında kesilen saç büyükanneye hediye olarak veriliyor, daha sonra da kız evlendikten sonra saç süsü olarak takması için kıza geri veriliyor. Bazıları bunun orjinal ek saç olduğunu söyleyebilir!

rexfeatures-845199a

Bir metreden uzun saç – oldukça etkileyici.

İşte bu ucuz ve kolay olan saç yıkama suyunu nasıl yapacağınız:

  1. Bir bardak pirinci kirlerinden arınması için durulayın.
  2. Yıkadığınız pirinci bir kaseye koyun ve üzerini su ile kaplayıp 15 dakika boyunca düzenli olarak karıştırarak bırakın.
  3. Suyunu plastik bir şişeye süzün.
  4. Bir gün ya da oldukça ekşi ve fermente olmaya başlayana kadar oda sıcaklığında bekletin.
  5.  Bir tavaya döküp kaynatın, sonra da soğumaya bırakın.
  6. İsteğe bağlı olarak birkaç damla çay ağacı, lavanta ya da biberiye yağlarından ekleyebilirsiniz.
  7. Kafa tasınıza ve saç uçlarınıza nazik bir şekilde masaj yaparak bu suyu şampuan alternatifi gibi kullanın.
  8. Güzelce durulayın.

Eğer haftada iki ya da üç defa pirinç pişiriyorsanız, iki ya da üç saç yıkanması için yeterince pirinç suyu elde edebiliyor olmanız gerek. Yao kadınları ve muhteşem saç gelenekleri ile ilgili daha çok şey öğrenmek istiyorsanız, MessyNessyChic’i ziyaret edin derim.

çevrilen link : http://experthometips.com/2015/11/10/the-secret-to-growing-the-longest-hair-in-the-world/?_notoolbar&_nospa=true

çevrilen başlık: The cheap secret to growing the longest hair in the world

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir