Kategoriler
Genel

Evde Para Kazanmanın Yolları – Evden Nasıl Para Kazanılır?

Evden elde edebileceğiniz gelir fikirlerinin sınırı yoktur. Sıkışınca ekstra para kazanmanın çok yolu olması her ne kadar muhteşem olsa da, bazen bunaltıcı olabiliyor. Peki tam olarak nereden başlamak gerekiyor?

Blog yazmanın internet üzerinden para kazanmanın harika bir yolu olduğunu ya da evden yapılan part-time işlerden biri olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Ancak bu fırsatlar kendi başlarına harika gibi görünseler de, çok fazla zaman ve büyük fedakarlık istemektedirler.

Ama hiç merak etmeyin! İnternetten ek gelir elde etmek için tonlarca zaman, enerji ya da çaba harcamanıza gerek yok. Bu 15 ekstra para kazanma fikri sayesinde her ay gelirinize takviye yapabilirsiniz.

1- Kolay Kullanım Sınaması

Her ne kadar burada yer almayacak tonlarca fikrin en iyisi olmasa da bu en sevdiğim fikir. Bir kullanıcı deneyicisi olarak, bir siteyi ziyaret ederken ya da bir uygulamayı kullanırken bazı görevleri yapmanız gerekiyor. Bu kadar basit.

Kolay kullanım sınamacısı işe alan sayısız şirket var. Her şirket biraz farklı olsa da, ortalama bir testi 10-20 dakikada yapıp maksimum 8-15 dolar arası bir ödeme almanız mümkün.

Benim kolay kullanım sınaması işi veren en sevdiğim şirket User Testing. Birkaç yıldır denemecileri oldum ve her ay birkaç yüz dolar gelir elde ettim. Tek yapmanız gereken kayıt olmak ve kabul edilmek için alıştırma testini tamamlamak. Ondan sonra, ücret verilen testleri alabilirsiniz.

2- Yazarlık

Bir yazar olarak ek gelir kazanmak için kariyerinize serbest bir şekilde başlamanıza gerek yok. Eğer Textbroker gibi bir içerik sitesine kaydolursanız kısa ve basit makaleleri yazmak için ödeme alabilirsiniz. Bazı makaleleri dakikalar içerisinde tamamlamak bile mümkün.

Pekala, makale başı çok bir ödeme almazsınız, ancak ekstra gelir fikirlerine bakacak olursak, bu oldukça basit. Ayrıca, etrafta yapılacak çok sayıda da iş var. Bu yüzden sıkışığa düştüğünüz zaman, hızlıca makale yazıp kendinizi bu durumdan kurtarabilirsiniz.

Başka bir iyi tarafı ise içerik sitelerinin ödemeyi hızlı yapması. Genellikle bir hafta içinde ödemenizi yapıyorlar. Hemen paraya ihtiyacınız olduğu anlarda hızlı para kazanmak için farklı içerik sitelerine başvurmak en iyisi.

3- Forumlarda Yazma

İnternette biraz vakit geçirseniz bile, illa ki bir ya da iki forum sitesine girmişsinizdir. Hatta bazı çok sevdiğiniz sitelere bağımlı olup düzenli olarak bile giriyorsunuzdur. Ama aslında foruma gönderi yazarak para kazanabileceğinizi de biliyor muydunuz?

Biri blog, mesaj panosu ya da forum kurduğu zaman, başlangıçta işler yavaş ilerleyebilir. İşte siz bu noktada devreye giriyorsunuz. Yeni forumlar aslında sitelerini ziyaret etmeleri ve tartışma konusu başlatmaları için bazı kullanıcılara ödeme yapıyorlar. Bu siteye hareket ilüzyonu veriyor ve doğal katılımı arttırıyor.

Başlamak oldukça kolay; forum katılımcılarını işe alan şirketlerden birine başvurun, kayıt olun, birkaç örnek gönderiyi tamamlayın ve sonra attığınız gönderiler için ödeme alın!

4- Müzik İnceleme

Bildiğim en eğlenceli (ve en basit) ekstra gelir sağlama yöntemlerinden biri. Müzikleri incelemek için Slice the Pie’a kaydolmanız yeterli. Tek yapmanız gereken şey müziği 90 saniye boyunca dinlemek ve sonra samimi bir inceleme yazmak.

Aynı zamanda modayı, videoları inceleyebilir ve arkadaşlarınızı da kayıt ettirip kendinizi referans olarak gösterdiğinizde ekstra para kazanabilirsiniz. Burada kazandığınız para biraz çeşitlilik gösterebilir. Verdiğiniz oylamada kaç yıldız olduğuna bağlı (incelemeleriniz ne kadar iyi olursa, o kadar çok para kazanırsınız!)

Oradan buradan ekstra para kazanmak için Slice Pie kullanmaya bayılıyorum. Özellikle de sıkıldığınız ya da ayıracak biraz vaktinizin kaldığı zamanlar için birebir.

5- Vindale

Tüm anket sitelerinin eşit olduğundan emin değilim. Ama aslında puan yerine para ödemesi almak istiyorsanız Vindale Research’e kayıt olun derim.

Vindale’de ekstra para kazanmanın birkaç yöntemi var. E-mailleri okumak, ürünleri test etmek ve piyasa araştırma çalışmalarında yer almak çabucak yüklü ödeme toplamanın birkaç yolu. Ayrıca arkadaşlarınızı Vindale’e kayıt ettirerek arkadaş başına 5 dolar kazanabilirsiniz – ki bu sayı da hızlıca artabilir!

Ekstra para kazanma fikirleri kadar, Vindale ayrıca kolaylıkla erişilebilen anketleriyle ve anket başı ortalama ödemeden fazla ödeme yapmasıyla meşhur. Ayrıca bonus ödeme kazanmanın da çok fazla yolu var. Kayıt olup profilinizi tamamladığınızda bile 2 dolar kazanabiliyorsunuz. Nasıl ama?

6- Çevriyazı

Çevriyazımcı olarak evden ekstra gelir elde etmek için tonla deneyime ihtiyacınız yok. Aslında oldukça fazla şirket deneyimi olmayan adayları işe alıyor.

Unutmayın, çevriyazım herkese göre değil. Ancak İngilizceniz iyiyse (gramer ve telaffuz da dahil) ve makul ölçüde hızlı yazabiliyorsanız çevriyazım keşfetmeye değer.

İş alanı geniş ve çalışma saatleri de oldukça esnek. Her ne kadar çevriyazım en müsait ek gelir fikirlerinden biri olsa da, çok sayıda insan geçimini full-time sekreter olarak sağlıyor.

7- Arama İnceleme

Bir iş yerini ya da firmayı aradığınızda “Görüşme kalitesini arttırmak için konuşmalarınız kayıt altına alınmaktadır” lafını duymuşsunuzdur.

İş yerleri sıradışı hizmet sağladıklarını ve uygun olduğunda hiçbir satış fırsatını kaçırmadıklarını bilmek isterler. Aynı zamanda arayanların ne kadar süre hatta kaldıkları ya da sordukları sorunun yanıtlanıp yanıtlanmadığı gibi şeyleri de takip etmek isterler.

İşte siz bu noktada devreye giriyorsunuz. Humanatic ve Reynolds and Reynolds adında iki şirket arama inceleyicileri işe alıyorlar. Aramaları dinliyorsunuz ve onları bir dizi kritere göre değerlendiriyorsunuz. Hepsi bu.

8-  Arama Motoru Değerlendirmesi

Eğer geçici ek gelir fikirleri arıyorsanız, arama motoru değerlendirmesi sizin için muhteşem olabilir. Sözleşme durumuna göre genellikle sadece birkaç ay sürüyorlar. Ancak, iyi iş çıkarırsanız size ek sözleşmeler de verilebilir.

Arama motoru değerlendiricisi olarak evden saati 15 dolara kadar ücret kazanabilirsiniz. Yani bu kesinlikle evden ek gelir elde etmenin daha iyi yollarından birisi.

Bazı projelerde Google ya da Bing arama sonuçlarını geliştirme üzerinde çalışabilirsiniz. Bazen sizden sosyal medya üzerinde çalışmanızı ya da reklam değerlendirme projelerinde çalışmanızı da isteyebilirler.

9- Telefondan Gizli Alışveriş

En son ne zaman arama yapmak için ödeme aldınız? Eğer telefondan gizli müşteri olursanız, yaptığınız her arama için 5 dolar kadar bir ücret alabilirsiniz!

Bu, en basit ek gelir fikirlerinden birisi. Call Center QA’e gizli müşteri olarak kaydolun, alışverişleri tamamlayın ve beş dolar kazanın. Hepsi bu.

Bu ekstra gelir sağlamanın harika bir yolu – ama bazı gizli müşteriler telefon görüşmesi yaparak günde 90 dolar kazandıklarını iddia edebilirler.

10- Fancy Hands

Bir keresinde ekstra gelir sağlamak için Fancy Hands’e başvurmuştum. Aslında, sırf Fancy Hands’deki ufak görevleri tamamlayarak part-time maaşı kazanabilmiştim!

Ama eğer ekstra gelir fikirleri arıyorsanız, kesinlikle ufak bir gelir sağlamak için Fancy Hands işinizi görecektir. Basitçe söylemek gerekirse bu işletme kitle kaynak sanal asistan şirketi. 15-20 dakikalık görevleri tamamlayabilir ve her yerden görev başına 3-7 dolar kazanabilirsiniz.

Kısa bir başvuru işlemi var. Ama onaylandığınız anda kazanmaya başlayabilirsiniz. Fancy Hands ile ilgili hoşuma giden başka bir tarafta 7/24 giriş yapabilirsiniz ve neredeyse her zaman uygun iş bulabilirsiniz. Eğer rahat bir programınız varsa ya da gece kuşuysanız ve ekstra gelir arıyorsanız, Fancy Hands iş bulmak için harika bir yer.

11 – Needle

Sohbet ajanı olarak evden çalışma fikri hoşuna giden çok insan tanıyorum. Ama bu pozisyonlar her zaman esnek olmuyor. Onun yerine sizi bilgisayarınıza bağlayan vardiyalarla çalışmanız isteniyor.

Ancak Needle için Marka Yandaşı olarak çalışırsanız, sohbet ajanı olarak kendi takviminizi oluşturabilirsiniz. Needle birkaç internet bayisi ile ortaklık yapıyor. Marka Yandaşı olarak alışveriş yapanların bu sitelerde aradıkları ürünü bulmalarında yardım edeceksiniz, hepsi bu.

Başvurmak sadece 10-15 dakika alıyor. Needle profilinizi inceliyor ve uygun görülürseniz sizi onaylıyor. Sonrasında da müşterilerle internet üzerinden sadece konuşarak para kazanıyorsunuz!

12- Video Altyazı

REV bir çeviri, çevriyazım ve altyazı şirketi. Ekstra gelir arayan serbest çalışanlar için oldukça fazla miktarda işleri var. En popüler ve halihazırda bulunan işleri ise video altyazı.

Altyazar olarak, videoları izliyor ve ne söylendiğini yazıyorsunuz. Sonrasında altyazıları sesle senkronize etmeniz gerekiyor ki doğru zamanda ekranda doğru kelimeler gözüksün. Önceleri biraz pratik gerektiriyor, ama alıştığınız zaman iş oldukça kolay.

Ödemeler Paypal üzerinden haftalık olarak yapılıyor. REV’deki ortalama bir altyazar aylık 240 dolar kazanıyor. En yüksek kazananların geliri ise aylık 1,500 dolardan fazla! Ek gelir fikrine göre hiç de fena değil!

13- Küçük İşler

Ayıracak birkaç dakikanız varsa, ufak işler ve kısa görevler veren siteler biraz para kazanmanız için harika yerler olabilirler. Neyle karşılaşacağınızı asla bilemezsiniz, ama bu popüler sitelerdeki görüntü etiketleme, açıklama yazma ve internet araması gibi bazı yaygın görevler alabilirsiniz.

En büyük küçük işler platformu Amazon’un Mechanical Turk’u. Genellikle rastgele bir zamanda buraya postalanan binlerce HIT (beşeri istihbarat görevi) var. Ekstra gelir görevleri için Mechanical Turk harika bir kaynakken, bazı insanlar daha çok para kazanmanın yolunu bulmuşlar ve aslında her gün iyi bir miktar kazanıyorlar.

14- Veri Girişi

Pek çok insan geçimini evden veri girişiyle sağlamak istiyor. Ama gerçek şu ki, çok fazla mantıklı bir iş yok. Ancak birkaç dolar kazanmak istiyorsanız, veri girişi işi bulabilirsiniz.

Başlamanın en kolay yollarından biri The Smart Crowd’a katılmak. The Smart Crowd’un tamamlayabileceğiniz birkaç farklı görevi var. Ancak ekstra gelir fikirlerinden en yaygın olanı ise veri girişi.

Her zaman çok fazla uygun iş olmuyor. Olduğu zaman da tek bir oturuşta tonlarca yapmayı beklemeyin. Ama boş zamanlarınızda giriş yapıp çalışmayı alışkanlık haline getirirseniz, kesinlikle hesabınızı büyütebilirsiniz.

15- Konuşma İngilizce’si Öğretmek

Cambly’de internet üzerinden İngilizce öğretmek için ne öğretme deneyimine, ne de sertifikaya ihtiyacınız var. Yaptığınız tek şey sabırlı olmak , bir kamera almak ve iyi konuşma becerisine sahip olmak.

Bu, birisiyle konuşmak için size saat başı 10.20 dolar kazandırabilecek oldukça esnek bir iş.

Cambly’de konuşma İngilizcesi öğretmeni olarak, vardiyalara kayıt olabilirsiniz ya da ne zaman boş vaktiniz varsa giriş yapabilirsiniz. Bir öğrenci birisiyle konuşmak istediği zaman, “öğretmenlik panosu” ötecektir. Çalışmak istiyorsanız cevap verebilirsiniz. İstemezseniz de sıkıntı yok.

Kolay Evden Kazanılabilecek Ekstra Para Fikirleri

Tüm bu farklı siteler sayesinde, evden para kazanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Biraz daha fazlasını bulmak istiyorsanız Work at Home Woman’dan “Evden Para Kazanmanın +40 Yolu” adlı makaleyi inceleyebilirsiniz. Orada zaten yaptığınız internetten alışveriş, anket ve video izleme gibi şeyleri yapmak için para kazanabileceğiniz çok daha fazla fikir bulabilirsiniz.

Ekstra gelir elde etme fikirlerini günlük olarak görmek için “Work from Home Happiness” i Facebook’tan beğenmeyi unutmayın!

 

çevrilen link : http://workfromhomehappiness.com/easy-extra-money-ideas/

çevrilen başlık : 15 Easy Extra Money Ideas You Can Do from Home – Evden Elde Edebileceğiz 15 Ekstra Gelir Fikri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir