Kategoriler
Genel Sağlık

İçe Dönük Olup, Utangaç Olmanızın 24 Belirtisi

utangaclik

Pek çok insan içe dönük olmakla utangaç olmanın aynı şey olduğunu zanneder, ama bu doğru değildir. Hayatımız boyunca bize utangaç olduğumuz söylenmiştir. Buna inanmışızdır da… ta ki utangaç olmanın sosyal anksiyete ve güvensizlik nedeniyle insanlardan korkma olduğunu öğrenene kadar.

Bunu öğrendiğimiz zaman şöyle düşünürüz: Bekle biraz – ben insanlardan korkmuyorum, ama çok uzun süre insanların etrafında olmak bana tükenmiş hissettiriyor. Aynı zamanda enerjimi deşarj etmek için tek kalmaya ihtiyacım olduğunu da biliyorum. Dahası, iletişim kurmak için iletişim kurma hayranı falan da değilim. Her iletişim halimin bir nedeni var. Sonra kendi kendimize söyleriz: Hayır. Ben hiç de utangaç değilim. İçe dönüğüm, işte olduğum şey bu.

Eğer daima utangaç olduğunuzu düşünüyor ama insanların etrafında olmaktan korkmuyorsanız, aslında içe dönük olduğunuzu gösteren 24 maddelik listemize bir göz atın.

1. Gevezelikten hoşlanmıyorsunuz.

İçe dönük insanlar genellikle ana fikre sahip bir konuşmayı gevezeliğe tercih ederler. Düşünürsünüz, hayatla alakalı ağır konuşmalar, fikirler, teoriler ve büyük hedefler söylersiniz. Ancak gevezelik kaçınılmaz olduğu zaman, diğer insanı rahatlatmak dışında başka çareniz yoktur. İyi bir dinleyicisinizdir ve doğal olarak insanların birbiriyle his yoluyla iletişim kurdukları gerçeğine ayak uydurursunuz.  Çoğu kez, bu gevezeliklerin daha derin ve daha anlamlı konuşmalara dönüştüğüne şahit olursunuz.

2. Telefonunuzla aşk-nefret ilişkiniz vardır.

İçe dönük insanlar telefonda konuşmada en iyisi değillerdir. Kişisel bir şey değil ama dürüst olmak gerekirse: En yakın arkadaşlarımız ve hatta ailemizden gelen aramalara bile cevap vermeyiz. Böyle zamanlarda telefondan nefret ederiz çünkü derinlemesine daldığımız şeyden dikkatimizi parçalara böler ve araya girer. Ancak konuşmayı seçtiğimiz zaman da aylık (ya da yıllık) konuşmalarımız oldukça fazla içten konuşmalar olur ve bu konuşmalar da saatlerce sürer!

3. Mesaja cevap vermek için beklersiniz.

Bir aile bireyinden veya arkadaşınızdan mesaj bildirimi aldığınızda, okumak ve uygun bir cevap vermek için bölünmemiş dikkatinizi vermeye hazır olana kadar beklersiniz.

4. Kalabalığı stresli bulursunuz.

Samimiyseniz birebir vakit geçirmeyi tercih edersiniz. Eğer çok fazla insan etrafında vakit geçirmek kaçınılmazsa, eve gidip kendinizi deşarj etmek için sabırsızlanırsınız.

5. Asosyal değilsinizdir… Seçici sosyalsinizdir.

İçe dönük biri olarak, sevdiğiniz ve rahat ettiğiniz insanlarla tanışmayı zor bulursunuz. Etrafınızdaki insanlar tarafından size enerji verilmez, ve çoğu zaman, birine ısınmanız biraz vaktinizi alır. Tamamen bayılmadığımız insanlara enerjimizi vermeyiz, bu yüzden çok yakınlaşmadan onları daha iyi tanımayı seçeriz. Bununla birlikte, etrafında olmaktan zevk aldığımız veya daha fazla tanımaya ilgili olduğumuz birini bulduğumuz zaman, bu özel bir olay olur!

6. Bir grup insanla küçük aralıklarla birlikte olmaktan zevk alırsınız.

Nadiren bir grup insanla dışarı çıkıp iyi vakit geçirirsiniz. Parti, bağ kurma etkinliği ya da devasa bir konser olabilir. Ama biter bitmez deşarj olup aynı şeyi tekrar yapmak günlerinizi, haftalarınızı ve hatta aylarınızı alabilir.

7. Çevrenize karşı oldukça duyarlı ve bağlı birisinizdir.

Etrafınızdaki sevdiğiniz insanlarla kaynaşmaktan zevk alırsınız. İçe dönük insanlar aynı zamanda da çevrelerine ve ufak detaylara oldukça duyarlıdırlar, bu yüzden insanlar etraflarında olmanızdan hoşlanırlar ve çabucak size kendilerini açarlar.

8. Kalbinizin kilidini sadece en özel ruhlar için açarsınız.

İçe dönük insanlar kendi içlerini kimin görmesine izin verecekleri konusunda oldukça dikkatlidirler. Elbette saldırıya açık olmak bizim için oldukça korkutucudur, ama bu ilgimizin ve dikkatimizin risk almaya değeceğine karar vermişiz demektir. Bununla birlikte, tehdit altında ya da incinmiş hissettiğimiz zaman insanları hayatımızdan atmada oldukça hızlıyızdır. Çünkü bunun için enerjimiz yoktur.

9. Yaratıcısınızdır.

Araştırmalar içe dönük insanların yaratıcı bir topluluk olduklarını göstermiştir! Çok fazla bilgiyi alıp harika fikirler üretmek için kullanırız.

10. Dinlemeye içten bir önem verirsiniz.

İçe dönük insanlar harika dinleyicilerdir. Anlamak için dinlersiniz, basitçe cevap vermek için değil. Ve sizden bir tavsiye istenirse, gerekilen cevabı mantık çerçevesi içerisinde verirsiniz. Dinleme olayı bizim için sevgi ve saygımızı gösterme yoludur. Bununla beraber iletişime geçtiğimiz insanlar paylaştığımız düşüncelerin samimi olduğunu bilirler… ve aynısı bizim için de yapılsın isteriz.

11. Oldukça iç-gözlemselsinizdir.

Hiç analiz edilmesi gerekmeyen durumları bile analiz etme niyetindesinizdir. Neler olduğunu anlamak biraz uzun sürebilir, ama bu anlamadığınızdan değil, daima daha derin bir şekilde anlamaya çalışmanızdan kaynaklanmaktadır.

12. Tartışmadan önce düşünürsünüz.

İçe dönük insanların önce bir şeyleri kafalarında halletmeye ihtiyaçları vardır ve sözlerimizi dikkatle seçeriz. Elimize sözlerimizi dile dökme fırsatı verildiğinde de kim ve ne için orada bulunduğumuzu biliriz.

13. Herkesle flört etmekle suçlanırsınız.

Ki çoğu içe dönük insanın biriyle kaynaşmasının vakit istediğini göze alırsak bu oldukça komiktir. Bu yanlış fikir ise çevrenizdeki herkesi dikkatle dinleyip sözlerine önem vermenizden kaynaklanmaktadır.

14. Yalnız vakit geçirmenin tadını çıkarırsınız.

Bu herkes için eğlenceli olmayabilir, ama içe dönük insanlar için bu bizim yalnız kalacağımız vakit değildir- buna ihtiyacımız vardır. Hiçbir şey yapmayarak kendimize zaman ayırmak bizim için bir gevşeme ve deşarj olma yoludur.

15. Nadiren sıkılırsınız.

Dışa dönük arkadaşlarımız dürtü için diğerlerine yönelirken, biz hayatlarımızı ve hayallerimizi devamlı kafamızda yaşarız. İçe dönük insanlar derin düşünürler ve kafamızın içinde dönen bu düşünceler bizi oldukça eğlendirir!

16. Kolayca güvenemezsiniz.

Birini yaşam halkanıza almadan önce onu gerçekten tanımak için vakit harcayıp gözlem yaparsınız; ama bir defa doğru insanı hayatınıza aldığınız anda kendinizi geri çekmeyip elinizden geleni yaparsınız.

17. Çok yakın arkadaşlarınızdan oluşan oldukça ufak bir grubunuz vardır.

İçe dönük insanlar sosyalleşirken çok eğlenmezler, yakın ve güvenilir arkadaşlarımızdan oluşan grubumuza adeta bayılırız. Büyük ve sıradan bağlantılar yerine daha samimi ve daha az arkadaşlıkları tutmayı tercih ederiz.

18. Kişisel alanınızı şiddetle korursunuz.

Alanınıza önem verirsiniz. Kimi içeri alıp dikkatinizi kime vereceğiniz konusunda oldukça seçicisinizdir. Çünkü yanlış düşünceler ve insanlar sizi sönük bırakırlar.

19. Yazarken kendinizi ifade etme konusunda daha rahat olursunuz.

Mesajlaşma ya da e-mail yoluyla iletişime geçmeyi tercih edersiniz, çünkü bu size düşüncelerinizi yazıya dökmeden önce açıklığa kavuşturmanız için daha fazla zaman ve alan verir.

20. İşleri tamamlamada harikasınızdır.

Tek başınıza geçirdiğiniz zaman beyin fırtınası yapmak, ana hatlarını belirlemek, şablon çıkarmak ve hepsini harekete geçirmeyi de beraberinde getirir!

21. İyi karakter analizi yaparsınız.

Kendinizi sakındığınız için, vaktinizi harcayıp çevrenizdeki insanları gözlemlersiniz ve gerçekte kim olduklarını bilirsiniz. İçe dönük insanlar soyut işaretlere yakından ilgi gösterirler çünkü sadece kelimelerin bize çok fazla şey söyleyeceğini biliriz. Bu yüzden, herkesin gerçekte kim olduğunu ve göründükleri gibi olmadıklarını görebiliriz.

22. Karar vermede harikasınızdır.

İçe dönük insanlar enine boyuna düşünmede ustadırlar, bu da bize önemli bir karar vermeden önce artılarını, eksilerini tartma ve bütün gerekli bilgiyi toplama imkanı verir.

23. Esrarengizliğinizi korursunuz.

Kendimizle ilgili hiçbir şeyin gizemli olmadığını biliriz, ama kalabalığın dışında kalma, sadece durup izleme, duygularımızı ve beden dilimizi kontrolde tutma eğilimimiz biri gizemli insanlarmışız gibi gösterir.

24. Sadık bir arkadaşsınızdır.

İçe dönük insanlar sahip oldukları birkaç arkadaşa oldukça değer verirler. Eğer içe dönük birinin yaşam alanına buyur edildiyseniz, hayatınız boyunca sadık bir dostunuz olduğu konusunda emin olabilirsiniz.

 

Çevrilen Link: http://www.lifehack.org/285869/24-signs-youre-introvert-not-shy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir