Kategoriler
Genel Seo

İnternet Sitenizin Hitini Artırmak İçin En İyi SEO İpuçları

advanced-seo

SEO ipuçları paylaşıp insanların pazarlamasını ve online görünülürlüklerini geliştirmek için elimizden geleni yapıyoruz.
İşte sizin için bir SEO ipucu daha. Umarım beğenirsiniz.

SEO Beyaz Yalanları

SEO’nun güzel tarafı, bir pazarlama mesajını söylemeniz gereken şeyi dinlemek istemeyen bir topluluğa itelemek yerine, bu işlemi tam olarak insanların ne aradığını bulup tersine çevirebilir, bunun için doğru içeriği oluşturup tam da onu aradıkları anda önlerine çıkarabilirsiniz. Bu bir çekme ve itme olayıdır.

İş sihir gibidir. Müşteriler size gelirler.

Hadi bu işleme bir yalan söyleyerek başlayalım.

“İçerik kraldır.”

Deli saçması. Buna daha uygun ifade; “ İçerik kralsa, kullanıcı kraliçedir ve tüm evreni yönetir,” olur. Bunu bir daha söyleyelim, çünkü bu önemli.

“Kullanıcı kraliçedir ve tüm evreni yönetir.”

Google içeriğinize kullanıcının aramasına yanıt verdiği sürece değer verir. Arama sonuçları iyi içerik koleksiyonu değildir: kullanıcıya aradığı şeyi en iyi şekilde verebilecek bir derece listesidir.

İşte içerik oluştururken çoğu SEO’nun kullandığı sıradan süreç:

1- Köşenizle ilgili insanların ne aradığını bulmak için anahtar kelime araması yapmak.
2- Yüksek hacimli, rekabeti az bir dizi ifade seçmek.
3- Bu ifadeler ve konular etrafında içerik oluşturmak.
4- Sayfayı çıkarıp pazarlamak. Bazı linkler oluşturmak.
5- Akışın olup olmadığına bakmak.
6- Sonraki projeye geçmek.

Bu yaklaşımın eksikliği 1’den 4’e ya vurmak ya da ıskalamaktır. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı, belki de kullanılmaya en uygun araç, uzun kuyruklu kelimelerin çoğunu ortaya çıkarmamasıyla meşhurdur. Buna ek olarak, tam konuyu oluşturur ve Google’ın belirli sayfalarınızı iddialı görmesi için doğru linkleri oluşturur.

Ne yazık ki çoğu insanın durduğu yer burasıdır.

Tavsiyem: Orada durmayın.

Tüm bu işlem içeriğinizi daha yüksek değerlendirmek için geleneksel SEO göstergelerine dayanır. Anahtar kelime kullanımı ve PageRank (evet, bu da büyük bir etkendir) gibi. Tüm bu faktörler oldukça önemli kalırken, SEO’nun zaten gelmiş olduğu noktayı kaçırırlar.

Son yapılan Sıralama Faktörleri Uzman Anketi’nde, 150’den fazla ünlü Seo uzmanından Google’ın algoritmasında hangi faktörleri kazanıp kaybettiklerini oylamaları istendi. Sonuçlar geleneksel SEO özelliklerinin etkisinin durması ya da düşmesi beklenirken, kullanıcı merkezli özelliklerin artmasının beklendiğini gösterdi.

oo0o0o0o0888

Mobil dostluğu, site hızı, kapsamlı UX ve algılanan kalite gibi göstergelere ek olarak, bugün odaklanmak istediğim göstergeler:

 1. Sayfanın kullanıcı isteğiyle eşleşmesi: Diğer bir deyişle sayfanın, kullanıcının asıl aradığı şeyle yüksek oranda eşleşmesi.
 2. Arama motorunun tıklama veri sonuçlarını göstermesi: zıplama etkisi kadar kullanıcıların gerçekten tıkladığı sonuçları ölçmeyi de içerebilir.
 3. Görevin tamamlanması: Kullanıcı yapmak için oturduğu görevi tamamlayabilmelidir. Diğer bir deyişle, tüm soruları tamamen cevaplanmalıdır.

 

 

Bahsedeceğim şey ise tüm bu üç faktörü basit bir teknik kullanarak beklenilenden düşük performans sergileyen siteler için nasıl geliştireceğinizdir.

İşte ipucunuz: Kullanıcıların sayfayı ne için kullandıklarını tespit edip sayfayı uygun hale getirin – zaman içinde sayfayı nasıl uygun hale getirdiğinize karşılık- çok daha iyi bir hit alacaksınız.

Arama motorlarından hit almaya başladığınız anda, gerçek arama ziyaretlerinde inanılmaz bir veriniz olur. Eğer sayfanız hiç hit almıyorsa, Google çoktan sayfanızın ne ile ilgili olduğunu tespit etmiştir – doğru ya da yanlış farketmez – ve size biraz hit yolluyordur. En iyi ihtimalle, sayfayı oluşturduğunuzda uygun hale getirdiğinizi zannettiğiniz hit ile aslında aldığınız hit arasında bir boşluk vardır.

Bu boşluğu kapatmak isteyeceksiniz. Şu üç soruyu sorup cevap vereceğiz;

 1. İçeriğim aslında aldığım ziyaretçilerin amacına uygun mu?
 2. Bu amaca dayanarak, arama parçam(search snippet) kullanıcıların tıklamasını sağlıyor mu?
 3. Sayfam kullanıcıların görevini tamamlamasını sağlıyor mu?

İşte bunu bu şekilde yapacağız. Size SEO ödevinizi sunuyorum.

86876897666tyyyyyy

 

1- Düşük-orta performans gösteren sayfalarınızı belirleyin.

Bu işlem en çok daha düşük ya da beklenilenin altında hit alan sayfalarda işe yarar. Yüksek performans sergileyen sayfalarınızdan uzak durmanızın sebebi şu özlü sözdür; “Bozuk değilse tamir etme.”

Bu yüksek performans gösteren sayfalar gelişemez demek değildir, ama ne zaman iyi çalışan bir sayfaya değişiklik yapmaya kalksanız, iyi şeyleri mahvetme riskiniz de artacaktır, o yüzden şimdilik düşük performanslı olan sayfalara odaklanacağız.

En basit yöntem yüksek kalitede olduğunu ve iyi anahtar kelime ifadeleri içerdiğini düşündüğünüz, ancak site ortalamasında daha az hit alan sayfaları belirlemek için matematik analizler kullanmaktır.

Bu örnekte verim için Google Webmaster tools’u kullanacağım, ama siz Bing Webmaster ya da aynı özellikteki başka platformları da kullanabilirsiniz.

İşte hitimizin ve arama sorgularının Followerwonk için bir resmi. Bu iyi bir trafikken, ikinci URL’de bir şey solgun görünüyor: diğer URL’lerden 10 kat daha fazla izlenim alıyor, ama sadece %0.25’lik bir tıklama oranına sahip. İşlemimiz için bu URL’yi kullanacağız.

56a9164d0a30f9.55842450

 

2- Kullanıcı amacı ile içerik arasındaki uyumsuzlukları bulun.

Sırada, arama sonuçlarında URL’mizi ortaya çıkaracak anahtar kelime ifadelerini bulmak var. İşte Webmastertools’ta bunu böyle yapıyorsunuz.

Analiz etmek istediğiniz URL’ye tıklayıp #3’ü tamamladıktan sonra, o URL’yi izole eden bir veri sayfası bulacaksınız. Şimdi, özellikle bu URL için süzülmüş olan anahtar kelimeleri filtrelemek için “Sorgular” sekmesine tıklayın.

56a9164dbc2ac8.51732933

FollowerWonk URL’miz için, ilginç bir sonuç keşfediyoruz. “twitter arama” ifadesi, milyonlarca arama izlenimi almış, ama sadece 724 tıklanması var. Google bu sorgu için derece hakettiğimizi düşünüyor, ama demek ki sayfa insanların aradığı şeyi sunmuyor.

Yoksa sunuyor mu?

FollowerWonk Bio Search sayfası daha gelişmiş bir Twitter araması sunuyor. Twitter’da bile bulamayacağınız gelişmiş arama seçenekleri burada bulunuyor. Bu sayfada çok fazla insanın “twitter arama” ifadesini araması oldukça mantıklı. O halde bu kopma neden?

Hızlı bir ekran görüntüsü sorunun esasını gözler önüne seriyor.

56a9164e5f37c7.47443908

 

İşte bu, tüm sayfa. Bu sayfanın ne hakkında olduğunu anlatan metnin kısa oluşu işi zorlaştırıyor. Bu muhteşem bir sayfayken, en yüksek arama sorgusu için tek bir kilit noktada sorun çıkarıyor.

Sayfa kullanıcının amacına hizmet etmiyor. (En azından hızlı ve sezgisel bir şekilde.)

Peki bunu nasıl düzeltebiliriz? Hadi sonraki adımlara geçelim.

 

3- Kullanıcı amacına en uygun hale getirme

Şimdi insanların aslında sayfamızı nasıl bulduklarını bildiğimize göre, problemlerini çözmek için aradıkları sayfanın bizimki olduğunu ön plana çıkarmak istiyoruz. Bunun yapılması için 5 önemli alan var.

 

 1. Başlık etiketi
 2. Meta tanımı (Meta description)
 3. Sayfa başlığı ve üst bilgiler
 4. Gövde metni
 5. Eyleme çağrı

Beklenenden düşük performans gösteren sayfaların başlığını ve açıklamalarını URL’nizi bulmak için kullanıcıların yapmış oldukları aramaların anahtar kelimelerini içermesi için baştan yazmak tıklanmalarda ve ziyaretlerde ani bir artış sağlayabilir.

Buna ek olarak, siz bu tıklanmaları aldıktan sonra, yüksek tıklanma oranlarının daha yüksek derecelere yol açabileceği giderek artan etkisiz kanıtlar da olacaktır. Tüm olay öyle ya da böyle daha fazla hit almanızdır.

Asıl olay bu veriyi alıp arama parçanızı (search snippet) daha çekici yapıp daha iyi hit sağlayacak kıvama uygun hale getirmektir.

56a9164f234a05.68219354

 

 

4- Görev tamamlanmasını arttırmak

Diyelim ki bir kullanıcı “Seattle’daki en iyi restorantlar” araması yapıyor. Bu sorgulamada pizzacınızı birinci yapmak istiyorsunuz, ama bu kullanıcıyı tatmin edecek mi?

Muhtemelen hayır, çünkü kullanıcı görüşlerle,saatlerle, haritalar ve menülerle dolu bir en iyi restorantlar listesi arıyordur. Eğer tüm bunları TripAdvisor, Opentable, and Yelp gibi sağlayabilirseniz, işte o zaman kullanıcının görevini tamamlamasına yardım etmişsiniz demektir.

Görev tamamlanmasının çözümü kullanıcının sorununu hızlı ve aniden çözmektir. Followerwonk sayfamızda bu durum, sonuçların neye benzeyeceğiyle beraber kullanıcıların bu sayfada bedavaya gelişmiş bir Twitter araması yapabileceklerini oldukça açık hale getirmektir.

Standart bir görev tamamlanması şu soruya cevap vererek yapılabilir: Kullanıcı bu sayfayı ziyaret ettikten sonra, aradıklarını tamamen bulmuş olacaklar mı, yoksa yardım için yeniden Google’a mı dönecekler?

Sorgu siteniz tarafından cevaplanınca, görev tamamlanmasını bitirmişsiniz ve hedeflenen arama sorgusu için oldukça yüksek derece almayı haketmişsiniz demektir.

 

5- Yeniden İndeksleme İstemek

 

Bu işlemin güzel tarafı sonuçları hemen görmektir. Yapılacak en kolay şey sayfayı Google’da yeniden indekslemeye sunmaktır, ki bu da değişikliklerinizin arama sonucunda daha hızlı görünmesine yardımcı olur.

56a9165048c802.90687806

 

Değişikliklerin bu şekilde arama sonuçlarına yansıyışını dakikalar ya da saatler içerisinde görebilirsiniz.

 

6-7. Sonuçları Hesaplamak, Ayarlamak ve Tekrar Etmek

Şimdi sonuçlarımız aktifleştiğine göre, şimdiki performansı geçmiş performansla kıyaslamak isteyeceksiniz. Birkaç gün ya da haftalar sonra (istatiksel olarak önemli kararlar almak için ne zaman yeterli veriniz olursa) özellikle şunlara bakmak isteyeceksiniz:

 • Dereceler ya da tüm izlenimler
 • Tıklamalar ya da link tıklama oranları
 • Katılım ölçüleri, sekme oranı, sitede geçirilen zaman ve dönüşümler

Uyarı: İlk başta bunu doğru yapamayabilirsiniz. Hiç sorun değil. Tekrar etmek ve gelişmekte sakınca yok (bu süre içerisinde sayfanızı yok etmezseniz tabi). Aslında, olay da bu zaten!

Eğer bu süreci izlerseniz, sadece hitte artışları değil, aynı zamanda sitenize gelen gelişmiş hitin verdiğiniz hizmetle ziyaretçinin aradığı şey arasında daha iyi bir uyum sağladığını göreceksiniz.

56a91650f3b9f2.34056508

Kullanıcı amacıyla örtüşen en iyi içerik arama motorlarının kullanıcılarına vermek istediği içeriktir. Arama motorlarına yaymak isteyeceğiniz şey de budur. Bu metod ile sonuçlar oldukça tatminkar olabilir.

 

Çevrilen Link: https://moz.com/blog/single-best-seo-tip-for-improved-web-traffic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir