Kategoriler
Genel

Çocuklarına Sevildiklerini Hissettirmek İçin Ebeveynlerin Her Gün Yapması Gereken 15 Küçük Şey

Couple giving two young children piggyback rides smiling

Çocukken sevildiğinizi hissettiren şeyi hatırlıyor musunuz? Bir düşünün. Belki ailenizle geçirdiğiniz güzel zamanlarınızı, tatillerinizi, ödevlerinize yardım edilmesini ya da onlara birkaç sır verdiğiniz zamanlarınızı hatırlarsınız. Peki, şimdi de siz bir ebeveyn olarak çocuklarınıza sevildiklerini hissettirmek için çaba sarf ediyor musunuz?  İşte çocuklarınıza sevildiklerini hissettirmeniz için 15 küçük şey. Büyükanne ya da büyükbaba olduğunuz zaman hala bunları hatırladıklarını fark ettiğinizde içinize dokunacak.

1. Telefonunuzu kapatın.

Eve döndüğünüzde veya çocuklarınız okuldan döndüklerinde, telefonunuzu kapatıp en azından ilk yarım saat falan sadece çocuklarınıza odaklanın. Çocuklar buna bayılacaklardır, çünkü onlar size okulda neler olduğunu anlatırken telefonunuza gelen mesajlar yüzünden dikkatinizin dağılacağını bilirler. İsveç hükümeti bir anket yapmış ve sonucunda çocukların %35’i ebeveynlerinin devamlı telefonla uğraştıklarından şikayet etmiş.

2. Yemek vakti televizyonu ve bütün ıvır zıvırları kapatın.

Çocuklarınız televizyon reklamlarıyla yarışırken ya da herkes mesaj gönderirken çok da eğlenceli olmaz. Yemek zamanları herkesin birbirinin arkadaşlıklarından zevk aldığı değerli vakitlerdir. Çocuklar için de oldukça devasa faydaları vardır. Acele edilmediği için daha sağlıklı yemek yerler. Aynı zamanda da ebeveynlerinin arkadaşlığından zevk alırlar ve sonrasında yeme bozukluğuna yakalanmaları ihtimali düşer.

3. Uyku zamanını değerli hale getirin.

Yaşı ufak olanlar daima onlara hikaye okuyup mutlulukla uykuya daldıkları o anı iple çekerler. Oldukça rahatlatıcıdır ve ebeveyn ve çocukları için de oldukça sıra dışı bir bağ kurma deneyimidir. Ekstra avantajı ise çocuklarınızın beyin gelişimine yardımcı olmasıdır.

4. Fiziksel yakınlık gösterin.

Yapılan sayısız araştırmalar çocukların sıcaklık ve yakınlığa düşkün olduklarını göstermiştir. Çocuk sevildiğini hisseder ve çok daha fazla öz saygısı olur. Çok da abartmaya gerek yok ama günde bir defa sarılmak ya da öpmek oldukça iş görecektir. Çocuğunuzun saldırgan, asosyal ve davranış bozukluğuna yakalanma oranını düşürür. Gençler fiziksel yakınlıkta çekingen davrandıkları için destek sözcükleri ve empati de bu işlevi görecektir.

5. Her çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin.

Ebeveynlerin ikisinin de çocuklarıyla birebir kaliteli zaman geçirmesi harika bir şeydir. Harikadır çünkü kendilerini özel hissederler ve ağabeyleri ya da ablaları etrafta değillerdir.     Birlikte spor yapmak, yemek pişirmek veya ev işlerine yardım etmek bile olabilir.Çocuklarınıza onları sevip değer verdiğinizi göstermenin daha iyi bir yolu yoktur.

6. Eğlenceli ve samimi notlar ve mesajlar bırakın.

SMS veya yastıklarının altına sıkıştırılmış bir not da olabilir. Şaka, samimi bir lakap veya çocuklarınızın hala ilgi alanınızda olduklarını gösterecek herhangi bir şey olabilir.

7. Gözlerinin içine bakın.

Çocuklarınızla iletişim kurmanın en iyi yolu onlarla konuşurken doğrudan gözlerinin içine bakmanızdır. Göz teması, herkesin bilgisayar, elektronik cihaz ya da telefona bağlı olduğu bu çağda oldukça önemlidir. Çocuk dikkatinizi tamamen ona verene kadar beklemeyi öğrenebilir, ama bu kesinlikle beklemeye değerdir. Ayrıca büyüdükleri zaman sosyal becerilerde göz temasının önemli olduğunu çocuğunuza öğretmenizin harika bir yoludur.

8. Daha sık gülümseyin.

Çocuklarınıza sevginizi ve sıcaklığınızı içeri girdikleri anda gülümsemekten daha iyi ne gösterebilir ki. Bu onları hemen rahatlatır ve aynı zamanda da varlıklarının değerli olduğunu ve sıkıntı vermediklerini onlara gösterir. Kötü davranışları konusunda onları uyarmanız gereken zamanlar olabilir, ama neden kalan zamanınızda onlara sevginizi göstermeyesiniz?

9. Onları sevgi ve yakınlıkla disipline edin.

Bir çocuğu disipline ederken hala dayağın en etkili ve en zaman kurtarıcı yol olduğuna inanan ebeveynler var. Ancak çocuk anlaşamazlık veya çatışma durumunda şiddetin en etkili yol olduğunu öğreniyor. Başarılı bir ebeveyn olmanın anahtarı iyi oldukları zaman sevgi düğmesini açıp, kötü oldukları zaman bunu reddetmek değildir. Devamlı yakınlık göstermek çocuklarınıza onlara olan sevginizin koşulsuz olduğunu hissettirecektir.

10. Harika bir rol model olun.

Kaç defa çocuklarınıza ne yapmaları gerektiğini, nasıl kibar olacağını ve daima emniyet kemerini takmaları gerektiğini söylediniz? Ebeveynler sıklıkla çocukları için iyi bir rol model olmaları gerektiğini, çünkü onların çok iyi birer taklitçi olduklarını unuturlar.Çocuklarınızı sevdiğinizi göstermenin, sevginizi uygulamaya koymaktan daha iyi bir yolu yoktur. Nazik, yakın ve diğerlerine değer veren biri olarak çocuklarınıza ırkla ilgili renk körü olmaları gerektiğini öğretin.

11. Karar alırken onları da dahil edin.

Ertesi gün okula ne giyecekleri ya da tatile ne zaman çıkacağınız konusunda alınan kararlara çocuklarınızı dahil edebilirsiniz. Çocuklarınızın tamamen dahil olup konuya hakim olduğundan emin olun. Bu aynı zamanda da çocuklara ailelerinin rehberliğinde nasıl karar alınacağını göstermenin harika bir yoludur.

12. Onlarla oyun oynayın.

Çocuklarla röportaj yapıldığı zaman, çoğunlukla yapılacak çok şey olduğunu ve çok fazla yoğun olduklarını söylerler. Ebeveynleriyle oyun oynayıp, eğlenip, gülüp birlikte olabilecekleri bir zamanı gerçekten isterler.  Bir ya da iki aktivitelerini kesmek iyi bir fikir olabilir, böylelikle onların şoförleri olmaktan da kurtulursunuz!

13. Çocuğunuz mutsuz olduğunda harekete geçin.

Okulda beden eğitimi öğretmeniyle ya da tacizcilerle sorunlar yaşanabilir. Önemsediğinizi gösterin ve onların bu gerginliğinin nedeninin ne ya da kim olduğunu öğrenmek için sorular sorun. Bu çocuğun hatası da olabilir, ama olmadığı zaman bu, onlar için orada olduğunuzu göstermek için ideal bir fırsattır ve onların şampiyonu olursunuz. Çocuğunuzun okulundaki taciz karşıtı programlara dahil olup çocuğunuza tacize uğradığı zaman ne yapması gerektiğini öğreterek bunları harekete dökebilirsiniz.

14. Kartları ve hediyeleri saklayın.

Çocuğunuz size bir not, komik bir çizim ya da bir şiir verdiği zaman, bunları saklayarak ona onu önemsediğinizi gösterin. Onları özel bir dosyaya veya çekmeceye koyun.Çocuğunuzun fotoğrafını ofisinize koyduğunuzu ona gösterin. Çizdiği şeylerin dijital fotosunu çekebilir ve onları fotoğraf paylaşma sitenizde depoyalabilirsiniz. Düzenli aralıklarla sonuçları çocuğunuza gösterin.  Bu hem çocuğunuzun gelişimini görmesini sağlar, hem de evde size oldukça yer kazandırır.

15. Hikayelerini asla bölmeyin.

Eğer çocuğunuzun okulda olan bir şeyle ilgili bir hikayesi varsa onları asla bölmeyin ve çocuğunuza kulak verin. Aynı şey sizinle bir kitabı paylaştıklarında veya size bir fotoğraf göstermek istedikleri zaman da geçerlidir. Sevildiklerini ve istendiklerini hissedeceklerdir. Eğer ebeveynleri çocuğu görmezden gelirler ya da çok meşgullerse, çocuklar ergenlik çağlarına kadar bu acıyı hissedeceklerdir.

Sevgi ve yakınlık mutluluğun kaynağıdır. Çocuklara her gün bu sevgiyi göstererek onlara gelmiş geçmiş en büyük hediyeyi vermiş oluruz.

Ebeveynleriniz size olan sevgilerini nasıl gösterdiler? Bize yorum atarak bildirin.

Çevrilen Link : http://www.lifehack.org/articles/communication/15-small-things-parents-should-their-children-every-day-make-them-feel-loved.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir