Kategoriler
Genel

Ablanızın Size Hiç Söylemediği 10 Şey

Older-sister-and-younger-sister

Ailenizdeki küçük çocuk olduğunuz zaman, sadece ebeveynlerinizi değil, kardeşlerinizi de dinlemek zorunda kalırsınız. Küçük kardeş sıklıkla çocuk gibi davranılmasından şikayet eder, ya da daha küçük yaştayken ablası tarafından ona patronluk taslanır. Ancak abla için de durumlar her zaman güllük gülistanlık değildir. Ablanızın hiç şikayet etmediği, ya da böyle şeyleri büyüdüğünüz zaman anlayacağınız için söylemek zorunda olmadığı bazı şeyler vardır.

1. Tek çocuk olarak yıllar geçirmiştir ve daha katı kurallar altında yaşamıştır.

Anne babanız ilk ona sahip oldukları zaman ne yaptıklarını bilmiyorlardı ve aşırı korumacı hissettiler, bu yüzden de kız kardeşiniz katı kurallar altında yaşamaya başladı. Sizin gelişinizle birlikte biraz daha hoşgörülü olmayı zaten öğrenmişlerdi. Kız kardeşiniz sizin için yolu açtı, ve bu gerçekten biraz daha memnun olmanızı umdukları anlar da olmuyor değil.

2. Daha yüksek standartlarda yetişir çünkü büyük olan odur.

Sadece anne babanızın en yoğun ilgisini çekmek zorunda kalmamış, aynı zamanda da daha iyisini bilen ve büyük olan olduğu için sorumlu tutulan olmuştur. Sizin için zaman zaman kurşun önüne atlar, ve bunun sinir bozucu olmasıyla birlikte, bu onu daha olgun ve sorumluluk sahibi biri yapar ve başarılı bir ablaya sahip olmak sizin için de faydalı olabilir.

3. Çoğu kez kendini iyi bir rol model olmaya çalışırken bulur

Ablanız yaşıtı olan diğer çocuklardan çok daha olgun davranmaya zorlanılır, kendi seçimlerini ve hareketlerini düşünürken bulur kendisini. Çünkü sizin ona dikkatle baktığınızı bilir. Her ne kadar sorumsuz olup eğlenmek istese de, iradesini kullanmak ve iyi bir örnek oluşturmak zorunda kalmıştır.

4. Size kendi zor kazandığı tecrübeden biraz vererek sizin için işleri kolaylaştırır.

Zor zamanlar geçirdiği zaman, annesiyle babasıyla tartıştığında, okulda sorun yaşadığında, her şeyi tek başına çözmek zorunda kalmıştır. Daha güçlü olmak için daha çok başarısız olmak zorunda kalmıştır, ama size zor yoldan öğrendikleri tecrübeleri verirken mutlu olmaktan çok daha fazlasıdırlar. Bu tavsiye çoğu zaman dırdır gibi görünse de, yaşadığı bütün sorunları sizin de yaşamanızı istemez.

5. Sizin de aynı hataları yapacağınızı bilir, ama sizi bundan vazgeçiremez.

Size biraz yön verip rehberlik ederken, bazı şeyleri gerçekten anlamanız için kendiniz yaşamanız gerektiğini de bilirler.  Sizi hata yaparken izlediği bazı zamanlar olur ve dinlemeyeceğinizi de bilir, ama sizi sonrasında rahatlatmak için yine orada olur.

6. Sizinle başa çıkmaları için anne babanıza da tavsiyeler verirler.

Elbette ailenizle birkaç kötü konuşmanız ve cezalandırılmalarınız olur, ama küçük kardeş olduğunuz zaman tek memnun olmadığınız şey kız kardeşinizin nasıl hissettiğinizi anne babanıza aktarması ve böyle bir durumda size nasıl yaklaşacaklarını onlara söylemesi olur. Gerekli olduğunda arabulucu rolünü eline alır ve hatalı olduğunuzda bile sizin tarafınızı tutar.

7. Sevgili yapma yaşına geldiğinizde bu onun için hem heyecan verici hem de ürkütücü olur.

Sizden yaşça çok büyük bir ablanız varsa ve ailenin bebeği hep siz olmuşsanız, büyüdükçe iki arkadaş gibi konuşabileceğiniz bir nokta oluşur. Bu zaman da genellikle sevgili yapmaya başladığınız zaman olur. Size bazı durumlarla nasıl baş edeceğinize dair bazı ipuçları verir, aynı zaman da makyaj ve erkeklerle nasıl baş edileceği konusunda da bazı şeyler öğrenebilirsiniz.

Ailenizle seks hakkında konuşmak garip bir deneyimdir, ama ablanız size çok da rahatsız hissetmeden ihtiyaç duyulan rehberliği verebilir. Ablanız bir yandan böyle şeyleri sizinle paylaşabileceği için mutluyken, diğer yandan da kalbinizin kırılmasından endişe duyar.

8. Sizi eleştirdiğinde veya sataştığında, bu daha iyi bir kişi olmanız içindir.

Ablanız bazı zamanlarda sanki problemlerinizi önemsemiyormuş gibi ya da sadece eğlenmek için size sataşan kötü biri gibi görünebilir. Ancak, bunlar çoğu zaman sizin daha sert ve daha güçlü olmanız içindir. Eğer işler çok ileri giderse, barışmak için içten bir özür daima dilenir.

9. Öğretmen, bakıcı ve koruyucu gibi davranmak zorundadır, ve ne yaptığını kendi de her zaman bilmez.

Ablanız sizi daima savunur, sizi taciz edenlerden korur, sizi besler, ödevlerinizde yardımcı olur ve size değerli yetenekler gösterir. Buradaki asıl olay, onun hiçbir eğitim almamış olması ve bu konuda kendisinin de ne yaptığını bilmemesidir. Ancak bu onları sizi güvende tutmak ve ihtiyacınız olan herhangi bir şeyde size yardım etmekten alıkoymaz. Ablanızın erkek arkadaşı da aynı zamanda size ilham vererek kendi ilişkinize yön verebilir.

10. Acil durumlarda ilk onu arayacağınızı bilir ve her şey için hazır durumdadır.

Bir abla her şey için daima hazırdır. Sarhoş olduğunuz bir partiden sizi almak, ayılmanıza yardım etmek ve anne babanızın öğrenmemesi için ortalığı temizlemek? Tamamdır. Sizi alışverişe götürmek? Tamamdır. Beklediğiniz konsere gitmeniz için size borç para vermek? Tamamdır. Ablanız bütün problemleri zaten yaşadığı için her an her şeye hazır durumdadır, hatta belki hiç rastlamadığı durumlara bile. Panik içinde ona gitmeniz onu şaşırtmaz, ama sizin için nasıl büyük bir iyilik yaptığını anlamanızdan da emin olur.

Bunlar sadece ablaların yaşadıkları ve hiç bahsetmek istemedikleri şeylerden bazıları. Günün sonunda, sizi dünyadaki herkesten çok sever ve bugünkü halinize gelmeniz için size yardım ederler. Ve karşılık olarak sizin de onun hayatında pozitif bir etki yaratacağınızı bilirler.

Kaynak: http://www.lifehack.org/articles/communication/10-things-your-older-sister-never-told-you.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir