Kategoriler
Genel Sağlık

Sevdikleriniz Şeker Hastalığından (Tip 1 Diabet) Çekiyorsa Hatırlamanız Gereken 22 Şey

diabet

Birçok insan yanlışlıkla tip 1 diyabetin şekerli beslenmek ve egzersiz eksiliği yüzünden geliştiğini düşünür. Eğer sevdiğiniz birinde bu hastalık varsa, bunun gerçeklikten ne kadar uzak olduğunu bilirsiniz.

Ama bu insanların devamlı “ama sen şişman değilsin ki” veya “bunu yemen yasak mı?” gibi cümleler duyarak ne kadar zorluk çektiklerini bir hayal edin.

Her geçen gün halk tarafından çoğunlukla yanlış anlaşılmış bir hastalıkla yaşıyorlar. Tip 1 diyabetiniz olmadığı sürece, bu hastalığın nasıl hayatı tehdit eden bir hastalık olduğunu ve devamlı tedavi istediğini tam anlamıyla kavrayamazsınız. Ancak, sevdiğiniz için destekleyip empati kurarak içten tutkunuzu bulabilirsiniz.

Eğer aşağıda vereceğimiz ve sevdiğinizin yüzleştiği bu 22 şeyi hatırlayabilirseniz, kendinizi onların yerine biraz daha fazla koyabilirsiniz:

1. Sıklıkla yanlış yargılarla karşılaşırlar

Pek çok insan tip 1 diyabetin irsi olduğunu bilmez. Sevdiğiniz kişi sıklıkla cahil insanlar tarafından çok fazla şeker yemek ya da az egzersiz yapmakla itham edilirler.

2. Tedavi edilemez otoimmün hastalıkları vardır, yaşam tarzı hastalıkları değil.

Beslenme alışkanlıklarını değiştirerek veya egzersiz yaparak hastalıklarını tedavi edemezler. Lütfen onlara şeker yemeyi bırakmalarını veya bisiklet sürmeye başlamalarını öneren insanların yanlışlarını düzelterek yardım edin.

3. Hiçbir nedeni olmaksızın aniden ortaya çıkan ciddi bir hastalıkla yaşarlar.

Diyabet teşhisi konulmasıyla beraber, hayatları sonsuza kadar değişir ve bununla ilgili ellerinden hiçbir şey gelmez.

4. Normal tanımları sizinkilerden ve benimkilerden çok daha farklıdır.

Tüm hayatları boyunca insülin alırlar veya iğne olurlar. Onların normalleri onlara günde birkaç iğne vermek veya karınlarına bağlanan bir pompayı gözlemlemek olur. Normal olan şekerlerini güvenli bir seviyede tutmaktır, yoksa hipoglisemiye yakalanabilirler veya komaya girebilirler.

5. Dışarıdan bakılınca herkes gibi görünürler.

… ama içerisi oldukça farklıdır. Pankreasları insülin üretmeyi bırakmıştır, ve eğer insülin almazlarsa, komaya girip ölebilirler. Ve bu gerçeklikle yaşarlar.

6. İnsülin pompaları başa çıkmayı kolaylaştırabilir, ama endişesiz yapmaz.

İnsülin pompaları sağlıklı bir pankreasın nasıl çalıştığına yaklaşmışlardır, ayarlanmış sürelerde insülin pompalarlar. Bu bir tedavi değildir, ve diyabet hastaları karbonhidrat alımlarını gözlemlemek ve şeker seviyelerine dikkat etmek zorundadırlar. Başarılı pompalar sık kullanıcı girdisine ihtiyaç duyarlar.

 

7.  Onlara çok fazla şeker yemekten mi hasta olduklarını soran insanlara tokat atmak isterler.

Hastalıklarının çok fazla şeker alımıyla ilgisi yoktur ve tatlıya düşkünlüğü olup olmadığını soran insanlardan da bıkıp usanmışlardır.

8. Hiç gitmeyen bir hastalıkla yaşarlar.

Son teknoloji gözlem sistemleri kullansalar bile, tip 1 diyabet için unut seçeneği veya programı yoktur. Çok fazla ya da çok az insülin ölümle sonuçlanabilir.

9. Eğitimli bir köpek onların en iyi arkadaşı olabilir ve hayatlarını kurtarabilirler.

Özel eğitimli köpeklerin hipogliseminin semptomlarından önce kandaki ani değişimleri sezebildikleri kanıtlanmıştır. Diyabete duyarlı bir köpek sevdiğiniz için harika bir hediye olabilir.

 

10. Onları koruyan ve etraflarında dönen bir aileyle büyürler.

Tip 1 diyabete yakalanan insanların çoğu küçük çocuklar veya gençlerdir. Çocuğuyla ilgilenme veya onları koruma içgüdüsüne sahip ailelerde büyürler. Sonuçta bu bir ölüm kalım meselesidir.

 

11. Dünya üzerindeki diyabet hastalarının sadece %5-10’unu temsil ederler.

… ancak hayatları üzerindeki etkisi çoğunlukla büyük ve bunaltıcıdır.

12. Size ihtiyaç duyarlar çünkü diğer yakın arkadaşlarını hastalık yüzünden kaybetmişlerdir.

Tip 1 diyabet hayatı tehdit eder ve Amerika’da bile yedinci ölüm sebebidir.

13. Eğer onları garip davranırken görürseniz ve sarhoş değillerse, hayatları tehlikede olabilir.

Hipogliseminin semptomları arasında titreme, bulanık görme, sersemlik ve koordinasyon eksikliği vardır. Eğer onların garip davrandığını görürseniz, onlara yardım getirin.

14. Her gün pompaladıkları veya iğne yaptıkları insülin bir tedavi değildir.

Yaşamda kalmak için onu her gün alıyorlardır.

15.Bu hastalıktan tatile çıkma imkanları yoktur.

Her gün her dakika hastalık onlarla beraberdir.

 

16.Hayat sonu gelmeyen bir karmaşadır.

Hayatta kalmak için kendi matematik öğretmenleri, hemşireleri ve diyetisyenleri olmaları gerekir.

17.Onlar dışında herkese 1 dilim kek önerdiğinizde bundan nefret ederler.

Sizin bildiğinizden çok daha iyi bir şekilde şeker seviyeleriyle baş etmeyi biliyorlardır, bu yüzden onların da almasına ve insülin seviyelerini ayarlamalarında onlara yardım edin.

18.Sıklıkla damgalanan bir hastalıkla yaşarlar.

Tip 1 diyabet hastalarının %71’inin bir kısmı sıklıkla sağlık sistemine yük olarak veya kişisel sorumluluklarının ihmali olarak damgalandıklarını hissederler.

19. Onların tip 1 diyabetinin efsane avcıları olmalarına yardım edin.

Tip 1 diyabeti yanlış anlayan bir dünyada yaşıyorlar. İnsanların tip 1 ile tip 2 diyabet arasındaki farkı anlamalarında yardımcı olun.

20. Onlara engelliymiş gibi davranmanızı istemezler.

Evet, bir hastalıkla yaşıyorlar, ama diyabet onların zekalarını etkilemiyor ya da insanların insülin iğnelerine ve pompalarına bakışlarına karşı onlara bağışıklık kazandırmıyor.

21.Yıllarının çok daha ötesinde bilgedirler.

Genç yaştan itibaren, kendi sağlık bakımlarını kendileri üstlenirler. Diyabet onları kendilerinin sağlık avukatı ve hemşiresi olmaya zorlar. Bu hastalıktan ölen arkadaşları olmuştur.

22.Sevginizi ve desteğinizi isterler, acımanızı değil.

Onlara neşe ve acıyı tadan bir insan gibi davranmanızı isterler. Gerçek tutku ve empati onlar için hayatın ne olduğunu size gösterir.
Gerçek empati kendinizi sevdiğiniz insanın yerine koymak ve dünyalarını yargılamadan görmektir. Empati, patronluk taslamak ya da istenmeden tavsiye vermek değildir.
Sevdiğinizin kendi hastalığını sizden daha iyi tanıdığını unutmayın. Bu yüzden onlara hayat stillerini değiştirmelerini söylemek yerine, neden onlara spa gününde pohpohlamıyor ya da eğlenceli bir akşam yaşatmıyorsunuz? Ya da para toplamak için onlara katılabilirsiniz.
Hayatlarındaki en büyük gelişme ne olurdu?
Diyabet için bir tedavi. Tedavi için bağış yapın.
Diyabeti olan insanlar sıklıkla yalnız ve yanlış anlaşılmış hissederler, ama desteğiniz ve dayanışmanızla kendilerini kabul edilmiş ve memnun hissedebilirler.

Çevrilen Link ;
www.lifehack.org/articles/lifestyle/22-things-remember-your-loved-one-suffers-from-type-1-diabetes.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir