Kategoriler
Genel Yaşam

Sabah 8’den Önce Herkesin Yapması Gereken 8 Şey

khvalti

Hayat hep yoğun geçer.  Hayallerinize ulaşmak size imkansız gelebilir. Tam zamanlı bir işiniz ve çocuklarınız da varsa, hayat daha da zor hale gelir.

Nasıl ilerlersiniz peki?

Eğer her gün gelişip ilerlemeye vakit ayıramıyorsanız, hiç şüphesiz ki vaktiniz giderek artan sıkışık hayatlarımızın vakumunda kaybolacaktır. Ne olduğunu anlamadan yaşlanıp kuruyacak, tüm o vaktin nereye gittiğini merak edeceksiniz.

Profesör Harold Hill’in de dediği gibi, “Yeterince yarın biriktirirseniz, kendinizi ellerinizde boş dünlerle bulursunuz.”

Hayatınızı Yeniden Düşünmek ve Hayatta Kalma Modundan Çıkmak

Bu yazı, sizi hayata olan yaklaşımınızı yeniden düşünmeye davet ediyor. Amacımız sizi basitleştirip temellerinize geri döndürmek.

Ne yazık ki pek çok insanın hayatı ağzına kadar gereksiz ve önemsiz şeylerle doldurulur. Anlamlı bir şey oluşturmak için vakitleri yoktur.

Hayatta kalma modundadırlar. Siz de hayatta kalma modunda mısınız?

Bilbo gibi, çoğumuz çok fazla ekmek üzerine kazınmış tereyağı gibiyiz. Ne yazık ki ekmek kendimizin bile değil, başkasının. Çok azımız hayatını kendi ellerine almak için vakit buluyor.

Daha bir jenerasyon öncesinde, hayatımızı başkalarının şartlarına göre yaşamak sosyal ve kültürel bir şeydi. Ve pek çok Y kuşağı, bize öğretilen tek dünya görüşü olduğu için bu işlemi sürdürüyor. Ancak, çok fazla uğraş ve niyet ile hayatınızın her anını kendi şartlarınıza göre yaşayabileceğinizi belirten ve kolektif büyüyen bir bilinç var.

Kaderinizin tasarımcısı sizsiniz.

Sorumlu olan sizsiniz.

Kararları siz verirsiniz. Karar vermek zorundasınız, yoksa başkası sizin yerinize karar verir. Kararsızlık kötü bir karardır.

Bu kısa sabah rutini ile, hayatınız çabucak değişecek. Ama kısacası, aslında oldukça basit:

⦁    Uyanın
⦁    Alanınıza gidin
⦁    Harekete geçin
⦁    Vücudunuza doğru olan besini koyun
⦁    Hazırlanın
⦁    İlham alın
⦁    Odaklanın
⦁    Sizi ileriye taşıyacak bir şey yapın

Hadi başlayalım:

1 – +7 Saatlik Sağlıklı Bir Uyku Alın

Kabul edin, uyku da yemek ve içmek kadar önemli. Buna rağmen, milyonlarca insan yeterince uyumuyor ve bunun sonucunda da aşırı büyük sorunlarla yüzleşiyor.

Ulusal Uyku Vakfı (NSF), en az 40 milyon Amerikalı’nın 70’i aşkın farklı uyku hastalıklarından çektiğini ortaya çıkaran anket çalışmaları yürütmüştür. Bu bir tarafa, bir haftanın bir ya birkaç fazla gecesinde yetişkinlerin %60’ı, çocukların da %69’u bir ya da daha fazla uyku problemi  yaşamışlardır.

Buna ek olarak, yetişkinlerin %40’ı her ay en az birkaç gün günlük aktivitelerini bozmaya yetecek kadar şiddetli gündüz uyuklama sorunu yaşamışlardır. Bunların da %20’si uyuklama sorununu haftada birkaç kere ya da fazla yaşamışlardır.

Öteki tarafından bakacak olursak, sağlıklı miktarda uyku almak şunlarla ilişkilidir:

⦁    Daha fazla hafıza
⦁    Daha uzun yaşam
⦁    Daha fazla yaratıcılık
⦁    Daha fazla dikkat ve odaklanma
⦁    Azalmış yağ ve sporla daha fazla kas kütlesi
⦁    Daha az stres
⦁    Kafein gibi uyarıcılara daha az gerek duyma
⦁    Daha az kaza yapma riski
⦁    Daha az depresyon riski
⦁    Ve tonlarca fazlası… (Google’dan bakın.)

Uykuya önem vermiyorsanız, bu yazının geri kalanının bir anlamı yok. Üç saat öncesinden uyuduysanız sabahın 5’inde kalkmanız kimin umrunda?

Bu pek uzun sürmez.

Telafi etmek için uyarıcılar kullanabilirsiniz, ama bu da çok sürmez. Eninde sonunda sağlık diye bir şey kalmaz. Amacınız uzun sürecek bir uyku almak olmalıdır.

2 – Netlik ve Bolluğu Arttırmak için Dua ve Meditasyon

Sağlıklı ve dinlendirici bir uyku seansından sonra, kendinizi olumlu kılmak için dua ve meditasyon oldukça önemlidir. Odağınızı geliştirir. Dua ve meditasyon sahip olduğunuz her şeye karşı beslediğiniz şükran duygusunu geliştirir. Şükran duymak zengin bir zihne sahip olmaktır. Bol miktarda düşünürseniz, dünya istiridyeniz olur. Sizin için sınırsız fırsat ve imkan vardır.

İnsanlar mıknatıs gibidirler. Sahip olduklarınıza şükrettiğinizde, daha fazla pozitif ve iyi şeyi çekersiniz. Şükretmek bulaşıcıdır.

Şükretmek başarıya giden en önemli anahtar olabilir. Ona tüm erdemlerin anası da denebilir.

Eğer her sabaha kendinizi şükür ve netlik alanına koyarak başlarsanız, dünyanın en iyi sunduklarını alırsınız ve dikkatiniz dağılmaz.

3- Ağır Fiziksel Aktivite

Egzersiz yapmanın sayısız gerekliliklerine rağmen, Hastalık Kontrol Merkezi’nin Uluslararası Sağlık Görüşme Anketi’ne göre, 25 ile 64 yaş arası Amerikalı kadın ve erkeklerin sadece üçte biri düzenli fiziksel aktivitede bulunuyor.

Dünyadaki mutlu, sağlıklı ve üretken insanların arasında olmak istiyorsanız, düzenli egzersiz yapma alışkanlığı edinin. Pek çok insan vücudunu hareket ettirmek için doğrudan spor salonuna başvuruyor. Sabahın erken saatleri boyunca bahçe işi yapmanın yoğun ilham ve berraklık akışı oluşturduğunu unutmayın.

Seçiminiz ne olursa olsun, bedeninizi harekete geçirin.

Egzersizin depresyon, anksiyete ve stres ihtimalini azalttığı keşfedilmiştir. Aynı zamanda kariyerinizde daha fazla başarılı olmanızı sağlar.

Eğer bedeninizi önemsemiyorsanız, hayatınızın her alanında sorunlar oluşacaktır. İnsanlar bütünsel varlıklardır.

 

4 – 30 Gram Protein Tüketin

Illinois Üniversitesi Beslenme Bölümü Emekli Profesörü Donald Layman, kahvaltıda en az 30 gram protein tüketilmesini öneriyor. Buna benzer olarak, Tim Ferriss de The 4-Hour Body kitabında uyandıktan 30 dakika sonra 30 gram protein tüketilmesini öneriyor.

Tim’e göre, babası bunu yapmış ve bir ayda 8 kilo vermiş.

Protein açısından zengin besinler, midede daha uzun süre kaldıkları için, sizi diğer yiyeceklerden daha uzun süre tok tutarlar. Aynı zamanda protein kan şekeri seviyelerini de sabit tutarak açlık duygusunu da önler.

Protein tüketmek öncelikle beyaz karbonhidrat açlığınızı dindirir. Bu karbonatlar size kilo aldıranlardır. Simit tost ve donutları bir düşünün.

Tim sabahları uygun miktarda protein almak için 4 öneride bulunuyor:

⦁    Kahvaltı kalorilerinizin en az %40’ını proteinlere ayırın.
⦁    2 ya da 3 yumurta yiyin. (Her yumurtada yaklaşık 6 gr. protein var.)
⦁    Yumurta sevmiyorsanız, hindi pastırması, organik domuz pastırması, sosis ya da çökelek tarzı şeyler tüketin.
⦁    Ya da her zaman suyla protein karışımı yapabilirsiniz.

Süt, et ve yumurtadan kaçınan insanlar için, protein ağırlıklı olan bir kaç bitki var. Baklagiller, yeşil sebzeler, kuru yemişler ve tohumlar protein açısından zenginler.

5- Soğuk Bir Duş Alın

Tony Robbits, her sabah 13 derecelik yüzme havuzuna atlıyor.

Peki neden böyle bir şey yapsın ki?

Soğuk suya dalmak fiziksel ve zihinsel sağlığı kökten arttırır. Düzenli olarak yapıldığında ise, vücudunuzun bağışıklık, lenf bezleri, dolaşım ve sindirim sistemlerinde yaşam kalitenizi arttıracak uzun süreli değişikliklere sebep olur. Aynı zamanda metabolizmanızı arttırarak kilo vermenizi sağlar.

2007’de yapılan bir araştırma çalışmasında, rutin olarak soğuk duş almanın depresyon semptomlarına reçete ilaçlarından daha fazla etki ettiği ortaya konmuştur. Bunun nedeni soğuk suyun mutlu hissetmenizi sağlayan ruh halinizi düzeltici nörokimyasal dalgalarını tetiklemesidir.

Elbette soğuk suya girmekten içten içe korkarız. Hiç şüphesiz, bunu daha önce denediyseniz, kendinizi duşun dışında suya girmekten korkarken bulmuşsunuzdur.

Kendinizle dışınızdan konuşup “Belki yarın,” bile demiş olabilir ve girmeden önce sıcak su kolunu çevirmişsinizdir.

Yoksa girdiniz de sonradan mı sıcak su kolunu çevirdiniz?

Bana yardımcı olan şey duşu bir yüzme havuzu olarak düşünmekti. Soğuk bir havuza yavaşça girmek yavaş ve acılı bir ölümdür. Sadece içine atlamanız gerekir. 20 saniye sonra durumunuz normale döner.

Soğuk duş alırken de durum aynı. Girersiniz, kalbiniz deli gibi çarpmaya başlar. 20 saniye sonra iyi hissetmeye başlarsınız.

Bana göre, soğuk duş almak yaratıcılığımı ve ilham almamı destekleyip, irademi arttırıyor. Soğuk su sırtıma vururken öylece durarak, nefes almamı yavaşlatıp sakinleşmeye çalışıyorum. Sakinleştikten sonra, oldukça mutlu ve esinlenmiş hissediyorum. Beynimden çok fazla fikir geçmeye başlıyor ve hedeflerimi gerçekleştirmek için daha da fazla motive oluyorum.

Ayrıca sabah sizi deliye döndüren bir şeyi yapmak iyi bir şey. Hayatta olduğunuzu hissettiriyor ve rahat bölgenizin dışında yaşamayı biraz da olsa yaşattırıyor.

6 – Moral Verici Bir Şeyler Okuyun/Dinleyin

Sıradan insanlar eğlence ararlar. Sıradışı insanlar da eğitim ve öğrenme ararlar. Dünyanın en başarılı insanlarının haftada bir kitap okudukları doğrudur. Sürekli öğrenme halindedirler.

Ben okula giderken ya da kampüste yürürken dinleyerek haftada bir tane sesli kitap bitirebiliyorum.

Her sabah 15-30 dakikayı motive edici ve bilgilendirici bir bilgiyi okumaya ayırmak bile sizi değiştirecektir. Sizi en iyi şekilde çalışmaya itecektir.

Yeterince uzun bir zaman sonra, yüzlerce kitap okumuş olacaksınız. Birkaç konuda bilgi sahibi olacaksınız. Dünyayı farklı düşünüp farklı göreceksiniz. Farklı konular arasında daha fazla bağlantı kurabileceksiniz.

7 – Hayat Görüşünüzü Gözden Geçirin

Uzun ya da kısa süreli olsun farketmez, tüm hedeflerinizi yazmanız gerek. Hayat görüşünüzü okumak için birkaç dakika ayırmak gününüzü daha düzenli hale getirecektir.

 

Uzun süreli hedeflerinizi her gün okuduğunuz zaman onları her gün düşünmüş olacaksınız. Onları her gün düşünürseniz, günlerinizi onlar üzerinde çalışarak geçireceksiniz ve apaçık ortada olacaklar.

Hedeflere ulaşmak bilim gibidir. Onlara yönelirken kafa karışıklığı ya da anlam kargaşası yoktur. Eğer basit bir yol izlerseniz, ne kadar büyük olursa olsunlar tüm hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Bunun temel yöntemlerinden birisi de onları yazıp her gün gözden geçirmektir.

8 – Uzun Süreli Hedeflerinize Yönelik En Az Bir Şey Yapın

İrade, sadece üzerine gidildiğinde yorulan bir kas gibidir. Yani, yüksek kaliteli kararlar alma kabiliyetimiz zamanla yorulur. Ne kadar fazla karar alırsanız, kararlarınız o kadar düşük kaliteli olacak ve iradenizi de azaltacaklardır.

Sonuç olarak, sabahları önce zor olanı yapmanız gerekmektedir. Önemli olanı yapmalısınız.

Yapmazsanız, o iş bitmeyecek ve gün sonunda da yorulmuş olacaksınız. Yarın o işe başlamak için milyonlarca bahaneniz olacak. Ve o işe yarın başlayacaksınız, yani hiçbir zaman.

Yani mantranız şu olmalı: En kötüsü en önce gelir. Yapmanız gereken o işi hemen yapın. Ve sonra yarın yine yapın.

Büyük amaçlarınıza her gün bir adım atarsanız, o hedeflerin çok da uzakta olmadıklarını görürsünüz.

Sonuç

Bunları yaptıktan sonra, günün kalanında ne işiniz olursa olsun, en önce önemli olanı yapmış olacaksınız. Kendinizi başarılı olacağınız bir konuma sokmuş olacaksınız. Hayallerinize doğru ilerlemiş olacaksınız.

Çünkü tüm bunları yapmış olduğunuzda, hayattaki konumunuz daha iyi olacak. İlişkilerinizde daha iyi olacaksınız. Daha mutlu olacaksınız. Kendinize daha fazla güveneceksiniz. Daha cesur ve yürekli olacaksınız. Daha fazla netlik ve görüş kazanacaksınız.

Hayatınız kısa sürede değişecek.

Hayatınızdaki tüm bu alakasız şeylere uyandığınız bir sabah olmamalı artık. Hor gördüğünüz tüm o şeyler kendi ölümleriyle buluşacaklar. Yok olacaklar ve asla dönmeyecekler.

Çabucak kendinizi tutkulu olduğunuz bir işi yaparken bulacaksınız.

İlişkileriniz tutkulu, anlamlı, derin ve eğlenceli olacak!

Özgür ve bereketli olacaksınız.

Dünya ve evren size güzel bir şekilde cevap verecek.

 

Çevrilen link : http://www.huffingtonpost.com/benjamin-hardy/morning-routine_b_7647684.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir