Kategoriler
Diyet Sağlık Yaşam

Kan Grubunuza Göre Nasıl Beslenmelisiniz ?

14

Kan grubunuzu bilmenizin sadece kan verirken mi önemli olduğunu sanıyorsunuz? Bir daha düşünün derim! Araştırmalar kan grubunuzun sağlık ve sıhhatin pek çok alanında anahtar bir genetik faktör olduğunu ortaya koyuyor.

Hayatınız boyunca muhtemelen bazı insanların daha çok kilo verme eğiliminde olduğunu gözlerken diğerleri için kilonun devamlı bir savaş halini aldığını gözlemlemişsinizdir. Ya da bazı insanlar sağlıklı kalıp ilerleyen yıllarında da iyi olurlarken bazılarının neden kronik hastalıkları olduğunu merak etmişsinizdir. Oldukça basit, cevabı kan grubunuzda.

Kan grubu diyetine göre 4 tip kan grubu var.

  • 0 – En eski kan grubu
  • A – Tarımsal
  • B – Göçebe
  • AB – Modern

Peki kan grubunuz diyetinizi nasıl belirliyor ve belirli hastalıklara karşı olan hassaslığınızı nasıl tahmin ediyor bakalım.

Araştırmaya göre belirli kan grubuna sahip bireylerin belirli hastalıklara yakalanma olasılıkları daha yüksek; çalışmalar 0 kan grubuna sahip insanların kalp hastalığı riskinin az olduğunu, ama mide rahatsızlıklarına da yakalanma olasılıklarının daha fazla olduğunu bulmuştur. A kan grubuna sahip insanlar mikrobik enfeksiyonlara karşı daha hassaslardır, ancak A tipi kadınların üreme oranı daha fazladır. Başka bir araştırma AB ve B grubu insanların daha sık pankreas kanserine yakalandığını ortaya koymuştur.

Farklı kan gruplarına sahip insanlar strese daha farklı tepkiler verirler.

A tipi insanların vücutlarındaki stres hormonu kortizolu çok daha yüksektir ve stresli durumlarda bu oran daha da fazlalaşır. Öte yandan 0 kan grubu olan insanlar, strese “dövüş ya da kaç” tepkisi verirler ki bu da adrenalinin fazla salgılanmasına neden olur. 0 tipi insanların stres atlatmaları daha uzun sürer çünkü adrenalini vücutlarından atmaları daha zordur.

KAN GRUBUNUZA BAĞLI OLARAK NELERİ YİYEBİLİRSİNİZ:

0 GRUBU KAN:

Ne Yenir: Ağırlıkla et, kümes hayvanları, balık ve sebze ağırlıklı ve yulaf, bakla çeşitleri ve süt ürünlerinin az olduğu bir beslenme çeşidi önerilir. D’Adamo aynı zamanda 0 kan grubuna sahip insanların yakalanmaya meyilli oldukları karın sorunları ve diğer problemler için çeşitli takviyeler öneriyor. İyot seviyenizi azaltıp size uygun bir tiroid işlevi verecek su yosunu, deniz ürünü ve belirli miktarda tuz tüketin.

Kaçınılması Gerekenler: Süt ürünleri, yumurta ve gluteni sindirmede zorluklar yaşayabilirsiniz ve buğday tohumu ve ekmek gibi buğday ürünleri yemekten de kaçınmanız gerekir. Baklagillerden de mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır, çünkü onlar da sindiriminizi bozarlar ve vücudunuzun sıvı almasını engellerler. Lahana, brüksel lahanası, karnıbahar ve hardal yaprakları gibi turpgiller türünden olan bitkiler yenmemelidirler çünkü onlar tiroid çalışmasını engellerler.

Karakter Özellikleri: Odağı yüksek, lider, enerjik.

Kişiliğiniz: Liderlik özellikleriniz, dışadönüklüğünüz, enerjiniz ve odaklanmanızla tanınırsınız. Kendinizi sorumlu, kararlı, düzenli, hedefleri olan, bilinçli ve pratik biri olarak düşünürsünüz. (Çünkü muhtemelen öylesinizdir.) Ama eğer diyetinizi aksatırsanız, egzersiz yapmayı bırakırsanız ya da olumsuz düşüncelere kapılırsanız (sıkılma bile olabilir bu.) dikkatli olun. Sinirli hiperaktif olup hatta delirebilirsiniz bile.

A GRUBU KAN:

Ne Yemeli: Tabağınızı kabuksuz meyveler, kuru incir, erik, elma, avokado, armut ve şeftali ile doldurun. Brokoli, enginar, havuç yeşillik ve sarımsak gibi sebzeleri tercih edin. A’lar daha az et sindirim enzimi ürettiği ve bu yüzden de kırmızı et sindirmekte zorluk çektikleri için balık ve kümes hayvanlarından kaçının. Protein almak için protein içeren kuruyemişler (fındık ezmesi gibi), tohumlar, fasulye ve soya gibi şeyler tüketin. Vücudunuz hemen çökebileceği için yulaf, karbonhidrat ve proteinlerden belirli miktarlarda alın. Mısır gevreği, ekmek ve makarna diyetinizin zımbaları olacaklardır. A kan grubunun bağışıklık sistemi oldukça hassastır.

Kaçınılması Gerekenler: Kortizol seviyelerini dengelemek için (yüksek olursa obsesif kompulsif bozukluğa, bölünmüş uykuya, kas kaybına, yağ alımına ve insülin direncine neden olabilir) şekeri, kafeini, alkolü kesin ve öğünlerinizi atlamayın, özellikle de kahvaltıyı. Ekstrem hava koşulları, yüksek ses, aşırı çalışma ve yüksek sesli televizyon ya da film izlemek gibi stresli durumlardan da kaçınılmalıdır.

Karakter Özellikleri: Çalışkan, sorumluluk alabilen, sakin.

Kişiliğiniz: Herkes panik olurken siz sakin kalırsınız. Sorumluluk alabilen, çalışkan, detaya önem veren ve oldukça da düzenli birisinizdir. Ama sizde tipik “A tipi” kişilik özellikleri vardır (Stresli ve özenli olmak, başarı ve mükemmellik için açlık duyma). Kan gruplarının en sanatsal olanısınızdır (hatta biraz da hassas).

B GRUBU KAN:

Ne Yemeli: Tabağınızı yapraklı yeşillikler, sebzeler ve muz, üzüm, erik ve ananas gibi meyvelerle doldurun. Modern B’ler kırmızı et (kuzu, geyik, dana eti vs. ) ve balık ağırlıklı beslenmeli, hindiyi tavuğa tercih etmelidirler. Sütte bulunan şeker yüzünden, B’ler her gün diyetlerine yoğurt, peynir ve süt gibi süt ürünleri eklemelidirler.

Kaçınılması Gerekenler: Tahllardan ve mısır, karabuğday, çavdar ve yulaftan metabolizmayı yavaşlattıkları için kaçınılmalıdır. (Aynısı kuruyemiş ve tohumlar için de geçerli, bu yüzden fıstık, ayçiçeği tohumu ve susam tohumundan da kaçının).

Karakter Özellikleri: Bireysel, sakin, kalender

Kişiliğiniz: Kendinizi sevdiğiniz projelere sokuyor, her zaman saçma gelse bile hedefinize sadık kalıyorsunuz. Kendi kurallarınızı takip ettiğiniz için, kan grubları arasında en işbirlikçi olanı değilsiniz. Ve hislerinizden çok düşüncelerinize önem verdiğiniz için, bazen hemen soğuyabiliyorsunuz.

AB KAN GRUBU:

Ne Yemeli: AB en yeni kan grubudur ve popülasyonun %5’ini oluşturduğu için en nadir görülenidir. AB grupları A’lar ve B’ler ile aynı özellikleri taşıdıkları için, oldukça çeşitli yiyecekleri sindiribilmektedirler. Ancak, B’lerin etlere olan zaafına ve A’ların düşük mide asitlerine sahiptirler. Bu da etin genellikle yağ olarak depolandığı anlamına gelir. AB’nin ana öğünleri sebze, deniz ürünleri ve hindi olmalıdır. Kırmızı et nadiren yenmelidir. B’ler gibi AB’ler de süt ürünlerine dayanırlar ve özellikle de yumurtaları oldukça güzel işlerler.

Bağışıklık sisteminiz mi zayıf? Oldukça çeşitli karbonhidratlar ile sebze ağırlıklı bir diyet deneyin. Kırmızı meyve, üzüm, karpuz ve kuru incir gibi taze meyvelerle beslenin. (Alkali mideniz yüzünden, portakal gibi asitli yiyecekleri sindirmekte zorlanabilirsiniz.) Mahi-mahi, kırlangıç balığı, somon balığı, sardalya ve ton balığı gibi belirli deniz ürünleri uygundur.

Kaçınılması Gerekenler: Karbonhidratlardan tadımlık alın, ancak mısır ve karabuğdaydan kaçının çünkü AB’lerin bunları sindirmesi zordur. Tavuk, dana, domuz ya da kabuklu tütsülenmiş ve terbiye edilmiş besinlerden kaçının. Kafein ve alkol kullanmayın, özellikle de stresli olduğunuz zaman.

Karakter Özellikleri: Anlaşılması zor, güvenilir, dengesiz

Kişiliğiniz: İki taraftan da özellik almışsınızdır, ki bu da sizi sınıflandırmayı zor bir hale getirir. Görüşlerinizde oldukça bağlısınız, ama aynı zamanda sevilmek de istiyorsunuz ve bu da içinizde tartışmalara yol açıyor. Yardım ve iyilik etmekten kendi şartlarınıza göre olduğu sürece çekinmiyorsunuz. Sanat ve metafiziğe özel bir ilginiz olabilir.

 

Çevrilen Başlık : What You Should Eat Depends on Your Blood Type.

Çevrilen Link : http://www.enlightened-consciousness.com/what-you-should-eat-depends-on-your-blood-type/

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir