Kategoriler
Genel

7 Ünlü Masalın Rahatsız Edici Orjinal Versiyonları

fairy-tales-02

Günümüzde, halk masallara her yaşa uygun eğlenceli içeriği olan, genellikle içerisinde hayat dersi olan çocuk hikayeleri olarak bakmaktadırlar. Ama bu son zamanlarda hoş olan hikayeler her zaman öyle değillerdi. Masalların çoğu yetişkinler ve çocuklar düşünülerek yazıldılar, ancak masallara eşlik eden temalar ve olaylar çoğunlukla yetişkinler içindi. Bu yedi popüler masal aslında orjinalinde oldukça farklı yazılmışlardı.

Uyuyan Güzel – Sleeping Beauty

sleeping_beauty

Basile’in İtalyan versiyonu Uyuyan Güzel’i oldukça sarsıcı. Kral uyuyan bir güzel bulur ve ona uykusundayken tecavüz etmeye karar verir. Hamileliği ve arkasından gelen doğumu boyunca uyumaya devam eder ve sadece çocuklardan biri parmağının altında onu uykuda tutan iğne parçasını çıkardığı zaman uyanır. Sonra kral Uyuyan Güzel ile birlikte olmak için karısını öldürmeye karar verir. Durum pek de adaletsiz olmaz, çünkü karısı ona haber vermeden çocukları ona yedirmeye çalışmıştır.

 

 

 

 

Pinokyo – Pinocchio

Pinocchio

Asıl versiyonunda, Gepetto Pinokyo’yu yaptıktan sonra yeni yapılıp erkek çocuğuna dönüşen kukla evden kaçar ve polise yakalanır. Polis Gepetto’nun Pinokyo’yu taciz ettiği kanısına varır ve onu hapse atar. Bu sırada Pinokyo Gepetto’nun evine geri döner ve yanlışlıkla bilge çekirgeyi öldürür. Gepetto sonradan ağaçta asılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Küçük Deniz Kızı – The Little Mermaid

little_mermaid

Orjinal hikayede bacakları yeni çıkmış bir deniz kızı yürümeye başlar, ancak her adımı ona felaket bir acı vermektedir. Üstelik, prensi bulup onunla evlenmesi gerektiğini de biliyordur, yoksa ölecek ve deniz köpüğüne dönüşecektir. Prens ise başka biriyle evlenir. Onu umutsuzca kurtarmaya çalışan kız kardeşleri deniz cadısı ile anlaşıp ondan bir hançer alırlar. Prensi öldürüp kanını Deniz Kızı’nın ayaklarına akıtırlarsa, tekrar deniz kızı haline dönebilirmiş. Ama başarısız olmuşlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Külkedisi – Cinderella

cinderella

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu versiyonda, Külkedisi’nin en büyük ablası cam ayakkabıya ayağını sığdırmayı o kadar çok ister ki kendi ayak parmaklarını keser. İkinci kız kardeşinin planı ise topuklarını kesmektir. Prense bu deli hareketleri bildirmek için, Külkedisi’nin annesi tarafından prense ayakkabılardaki kanı göstermek için iki güvercin gönderilir. Nihayet gerçek öğrenilir ve ayakkabının gerçek sahibinin Külkedisi olduğu ortaya çıkar. İkisi mutlu mesut yaşamadan önce (ki sonunda yaşamışlardır) güvercinler büyük kız kardeşin gözlerini oyup çıkarmak için geri dönerler.

 

Rapunzel

rapunzel

Orjinal hikayede de kötü bir cadı tarafından kuleye hapsedilmiş uzun sarı saçlı güzel bir kızdan bahsedilir. Ancak bu versiyonda, cadı prensin Rapunzel’i ziyaret ettiğini ve Rapunzel’in hamile olduğunu öğrenince, Rapunzel’in saçının hepsini keser ve onu ormana sürer. Prens ziyaret etmek için geldiğinde, onu kuleden dikenli çalılara itip düşüren kötü cadı ile tanışır. Çalılar prensin düşüşünü hafiflettiği için prens şanslı gibi gözükse de dikenler prensin gözüne batmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cesur Civciv – Chicken Little

chicken_little

Cesur Civciv’in orjinal versiyonu da günümüz versiyonunda olduğu gibi, gökyüzünün düştüğünü krala haber vermek için yola çıkıp yolda giderken diğer hayvanları toplamaya çalışan paranoyak bir civcivden bahsetmektedir. Ama orjinal versiyonda Kral’a giderlerken, bir tilki onları evine davet eder ve hepsini orada yiyip bitirir.

 

 

 

 

 

Kırmızı Başlıklı Kız – Little Red Riding Hood

little_red_riding_hood

Bu masalın bazı orjinal versiyonlarında, kurt eve erkenden gelir ve Kırmızı Başlıklı Kız’ın büyükannesini doğrar. Saf vahşilik ve cinayetten hoşnut kalmaz, büyükannenin etini kilere koyar ve kanını da şarap şişesine doldurur. Kırmızı Başlıklı Kız gelince ona biraz yiyecek ve içecek teklif eder. Kırmızı Başlıklı Kız da teklifi kabul eder ve bilmeden büyükannesini yiyip içer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çevrilen Başlık : The Original Disturbing Versions of 7 Famous Fairy Tales 

Çevrilin Link : http://madmikesamerica.com/2015/10/the-original-disturbing-versions-of-7-famous-fairy-tales/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir