Kategoriler
Genel

Mühendislerin İyi Eş Olmalarının 10 Nedeni

muhendis-secimi

 

Ah şu mühendisler, türlerinin tek örneğiler. Eğer siz de benim gibi boyundan büyük işlere kalkışan birisiyseniz, akılları kişilikleriyle birleştiği zaman kafa karıştırıcı olabilen insanlardır mühendisler. Ama bir kere onları tanırsanız, onlardan biriyle evlenmenin olumlu yanları olduğunu fark edersiniz.

1 – Oldukça organizedirler.

Mühendislerin işlerinin onların istediği yönde gitmesinde kesin oldukları su götürmez bir gerçektir. Kolay erişimi, son teknolojiyi, çalışma çözümlerini ve dünyalarındaki organizasyonu severler. Belki organize olma fikirleri sizinkiyle aynı olmayabilir, ama bir mühendisle birlikte olmak, sistemlerine izinsiz girmenin dengelerini ve üretim kabiliyetlerini etkilemesi bir yana dursun, onların yöntemlerine saygı duymak demektir. Ve sevdiğinizle organize edilmiş bir hayatın tadını çıkarırsınız.

2- Stresli ve baskı altında hissedilen durumlarla da nasıl başa çıkılacağını iyi bilirler.

Mühendisler iş yerlerinde çok fazla stresle karşı karşıya gelirler ve akıllarını kaybetmemenin yollarını da bilirler. Eğer mantıkta birinin eşiyseniz, bu aslında sizin için harika bir şeydir. Çünkü duygusal treninizde size katılmak yerine, ilişkide sakinleştirici güç olarak kalacaktır.

3- Bilgiyi çabucak emerler.

Mühendislik branşında olan erkek ve kadınlar detaylara ayrı bir dikkat gösterirler. Bu sadece sırf belirli bir peynir çeşidini yemek için gecenin bir yarısı markete gitmeleri değil, aynı zaman da özel günlerinizi, söylediğiniz şeyleri, küçük detayları hatırlamaları ve ilişki süresince düşünceli olmaları demektir. Bunu canım-cicim şeklinde göstermezler, ancak bir ay önce hoşunuza giden şeyi doğum gününüzde almayı unutmazlar ve bunun için de mesele çıkarmazlar.

4- Harika öğretmenler olurlar.

Mühendislerin çok fazla bilgi alıp bunu birkaç kelimeye dökme yetenekleri vardır. Her gün çok fazla veriyle çalıştıkları için, projelerine odaklanırken onlar için neyin önemli ya da neyin önemli olmadığını kategorize etmek zorunda kalırlar. Bu aynı zamanda onların ilişkilerine de geçmiştir. Eğer bir mühendisle sevgili olacak kadar şanslıysanız, ya da bir tanesiyle evli iseniz, evinizde laf kalabalığından çok anlamlı kelimeler gezinecektir.

5- Kendilerini birine veya bir şeye adama problemleri yoktur.

Mühendisler en çok kendini adayan insanlardan birileridir, ve bir şey mükemmel olana kadar da o şeyin üzerinde çalışırlar. Böylesine ilgi gerektiren bir kariyere kendilerini adamaları onların öngörüsüz olmadığını gösterir ve bu da kişisel ilişkilerine nasıl baktıkları anlamına gelir. Çok fazla ilişki ile vakitlerini harcamak yerine, daha ciddi ve kaliteli arkadaşlıklar kurmayı tercih ederler. Nicelikten ziyade nitelik bu insanlar için çok daha önemlidir.

6- Aslında oldukça yaratıcıdırlar.

Mühendislerin matematik ineği oldukları efsanesi gerçeklikten oldukça uzaktır. Mühendisler aslında oldukça yaratıcı olup günlük hayatta imkansız sorunlar için çözüm üretmeleri gerekmektedir. Bu çeşit bir yaratıcılık çok fazla beyin gücü gerektirir, ancak mühendislerin çoğu motorlarını soğutmak için enstrüman çalmak, resim çizmek ya da düşündürücü ve eğlenceli bir proje üzerinde çalışmak gibi başka yaratıcı şeyler yaparlar. Eviniz hiçbir zaman sıkıcı bir yer olmaz.

7- Mantıklı düşünme, ilerisini görme ve plan yapma yetenekleri vardır.

Bir mühendisle birlikte olmak demek, daima planınız var demektir. Hafta sonu, seyahat, yemek, gelecek ya da maddi durumunuz olsun ya da olmasın. Bazen onların beyin organizasyonu seviyesiyle başa çıkmak zor olabilir, ama tamamen güvende olduğunuza ve hiçbir şey için endişelenmemeniz gerektiğine emin olabilirsiniz

8- Tembel değillerdir.

Mühendisler hiçbir zaman dinlenmezler. Tatil günlerinde olsalar bile, akıllarından mühendislik yapmaya devam ederler. Çözümün onlara gelmesi için projeyi kenara bırakabilirler, ama asla pes etmezler ve nadiren cesaretleri kırılır. Daima bir çözüm olacağını, sadece bulmak zorunda olduklarını bilirler. Bu da onları muhteşem bir eş yapar, çünkü çözümü olana kadar ilişkideki sorunlar üzerinde de çalışırlar

9- Çok girişkenlerdir, daha iyi ve daha işlevsel çözümler bulana kadar günlük problemlerin üzerinde çalışırlar.

Bu, onların çözümlerini ev çevresinde bulacaksınız demektir. Sızdıran borular için çözümler, bahçenize hediyeler bırakan komşu kedisi için çözümler. Yine de bir uzman çağırmadan günlük problemleri çözerler. Evinizi sel bassa ve çatınız yansa bile, inanın ki bir yolunu bulacaklardır.

10- İnanılmaz bir hata kabul etme ve yaklaşımları üzerinde çalışma yetenekleri vardır.

İşleri çok fazla deneme yanılma içerdiği için, mühendisler devamlı stratejileri üzerinde çalışmayı öğrenirler. Bu da ilişkilerine bir güzel geçer ve onları iyi sonuçlar vermeyen davranışları (sizi delirten davranışlar) üzerinde daha iyi biçimde yaklaşmaya iter.

Eğer kendinize bu değerli taşlardan bir tane bulabilecek kadar şanslı iseniz, niteliklerini kutlayın, yeteneklerini övün, nasıl sıkı çalıştıklarını gördüğünüzü gösterin, ve en önemlisi de, böylesine düşünceli bir eşe sahip olmanın artılarının tadını çıkarın!

 

 

Çevrilen link : http://www.lifehack.org/285838/10-reasons-engineers-make-good-partners

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir